RÍM. Taliansko nemá v úmysle použiť vojenskú silu a zasiahnuť do konfliktu v Líbyi.
Vyhlásil to vo štvrtok taliansky vicepremiér a líder strany vládnucej koalície Luigi Di Maio, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Nepostavia sa na žiadnu stranu
Jeho výrok prichádza v čase pokračujúcich vražedných zrážok medzi Chalífom Haftarom - veliteľom samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) - a milíciami podporujúcimi vládu v Tripolise, ktorú uznala OSN.

"Absolútne vylučujeme akúkoľvek vojenskú intervenciu v Líbyi - dnes či kedykoľvek -, rovnako ako vylučujeme akúkoľvek možnú podporu, hoci aj nepriamu, iným krajinám. Taliansko s vládou, ktorej sme my (Hnutie piatich hviezd - M5S) súčasťou, takéto chyby už nezopakuje," uviedol Di Maio.
Vicepremiér tým narážal na rok 2011, keď nálety vzdušných síl NATO pomohli povstaniu proti bývalému líbyjskému vodcovi Muammarovi Kadáfímu a viedli k jeho zvrhnutiu, zanechali však krajinu v rozvrate a chaose.
V súčasnosti má Líbya najmenej dve konkurenčné vlády - jednu so sídlom v Tripolise a s podporou OSN, ďalšiu so sídlom v Tobruku, ktorá je spojená s Haftarom.
Boje o Tripolis
Haftar minulý týždeň spustil ofenzívu proti Tripolisu, čo vyvolalo medzinárodné znepokojenie zo zhoršenia krízy v tejto na ropu bohatej severoafrickej krajine, ktorá je zároveň významným bodom ilegálnej migrácie do Európy.
Podľa denníka La Repubblica sa taliansky premiér Giuseppe Conte v pondelok tajne stretol s Haftarovými vyslancami, ktorých požiadal, aby ofenzívu zastavili.
Taliansko je bývalým koloniálnym vládcom Líbye a zároveň členskou krajinou EÚ najviac vystavenou migrácii začínajúcej sa na líbyjských brehoch.
Taliansko má v Líbyi vojenskú misiu pozostávajúcu z približne 400 príslušníkov, ktorí tam vykonávajú prevažne výcvikovú činnosť.