CHARTÚM, BRATISLAVA. Alá Saláhová má 22 rokov a v sudánskom Chartúme študuje architektúru.
„Som veľmi rada, že práve moja fotografia povedala svetu o revolúcii, ktorá sa deje v Sudáne,“ povedala po tom, ako sa záber, keď recituje na demonštrácii, stal symbolom protestov.
„Od začiatku povstania som sa na demonštráciách zúčastňovala každý deň, pretože ma moji rodičia vychovali k láske k našej domovine,“povedala Saláhová pre Guardian.
Je jednou z mnohých ľudí v uliciach, ktorí nezažili iného lídra ako diktátora Umara Bašíra, ktorý v Sudáne prebral moc po nekrvavom prevrate v roku 1989 a vládol doteraz.
Vo štvrtok však armáda oznámila, že prezident z funkcie odstupuje. Položili ho protesty, ktoré sa začali v decembri, keď vláda oznámila, že zruší dotácie na potraviny a napríklad chlieb bude stáť trikrát viac ako dovtedy.
Nešlo len o chlieb
Problémy s nedostatkom potravín mala krajina už niekoľko mesiacov pred tým, po spustení protestov, ktoré sa na rozdiel od predošlých sudánskych revolúcií začali na vidieku a nie v Chartúme, sa požiadavky rozšírili na pád celého režimu.
„Ľudí dostali do ulíc vážnejšie veci ako cena chleba či rozpadávajúca sa ekonomika,“napísal pre web Conversation Andrew Edward Tchie z Univerzity v Essexe. „Volali po slobode, mieri, spravodlivosti a páde režimu. A konečne vyhrali.“

Pripomína, že generácia tridsiatnikov a mladších, ktorá vyrástla počas Bašírovho vládnutia, sa stala obeťou snahy despotického režimu islamizovať a arabizovať politiku.
To prvé viedlo k okresávaniu práv žien a k zavádzaniu práva šaría.
To druhé k občianskym vojnám s južnou časťou Sudánu a s černošskými kmeňmi v Dárfúre, kde sa podľa obžaloby Medzinárodného trestného súdu Bašír dopustil dokonca genocídy.
Bašír sa tak stal vôbec prvou hlavou štátu, ktorú začal stíhať tento medzinárodný súd a prvým, ktorého vinia z genocídy, z jedného z najhorších možných zločinov. K tomu čelí obvinienam z organizovania hromadných znásilnení, rabovania dedín, mučenia, vyvražďovania celých skupín obyvateľstva.
Stíhanie neskôr prerušili, lebo sa Haagu nedarilo prezidenta zadržať. Konflikty s viacerými etnickými skupinami však v Sudáne prebiehajú dodnes.