Od pôvodného termínu brexitu ubehli dva týždne a dva kľúčové summity európskych lídrov, ktoré mali zabrániť tej najkatastrofickejšej verzii britského odchodu. Ten sa nateraz znovu odkladá, vieme, že Británia v piatok 12. apríla Európsku úniu neopustí.

Čo viac vieme? Vzhľadom na komplikovanosť celého procesu britského odchodu a chaos, ktorý v posledných mesiacoch spôsobil, je odpoveď až príliš jednoduchá. Prakticky nič.
Nevieme, kedy Británia odíde. Nevieme, či sa tak stane s dohodou, alebo nie. Nevieme, či krajinu nečakajú predčasné voľby, referendum, či si brexit nerozmyslí.
Nevieme ani to, či sa Briti zúčastnia na voľbách do Európskeho parlamentu o mesiac a pol.
Jediné, o čom summit európskych lídrov, ktorý sa znovu končil v nočných hodinách, rozhodol, je, že ak Británia odíde bez dohody, nestane sa tak tento piatok, ale až 31. októbra.
Už neplytvajte
Vzhľadom na očakávania pred summitom ide o o pomerne prekvapujúci termín – Mayová žiadala o posun do 30. júna, iní lídri hovorili o roku, ale hrozba pádu z priveľmi prudkého ekonomického útesu sa zas o niekoľko mesiacov posunula.
„Posunutie termínu je také flexibilné, ako som očakával, o niečo kratšie, ako som očakával, ale stále dosť dlhé na to, aby sa našlo to najlepšie možné riešenie,“ odkázal Londýnu na tlačovej konferencii predseda Európskej rady Donald Tusk. „Prosím, nevyplytvajte aj tento čas.“
Nemení sa však status quo a základ problému, ktorým je dohoda o odchode z Európskej únie, ktorú sa premiérka Theresa Mayová už trikrát neúspešne pokúšala presadiť v britskom parlamente.
Samozrejme, vždy prehrala s menším rozdielom ako pri predošlom pokuse, no v Konzervatívnej strane a medzi severoírskymi unionistami ostáva skupina natoľko ideologicky zaseknutých poslancov, že na nich môže naraziť aj nabudúce.