SME

Mayová je za dlhší odklad brexitu, má však podmienku

Londýn požiadal o ďalší odklad do 30. júna.

Donald Tusk a Theresa Mayová na summite v Bruseli.Donald Tusk a Theresa Mayová na summite v Bruseli. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL. Britská premiérka Theresa Mayová na stredajšom stretnutí s hlavami štátov a vlád zvyšných 27 členských štátov Európskej únie konanom v rámci mimoriadneho summitu Únie v Bruseli vyjadrila pripravenosť na odklad brexitu o niekoľko mesiacov.

Podmienila to však tým, že Británia bude môcť odísť z EÚ skôr, konkrétne v okamihu, keď budú splnené podmienky pre riadený brexit.

Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniu.

Mayová potrebuje podporu v parlamente

Mayová pritom odmietla odpovedať, či odstúpi z postu premiérky ak jej krajina zotrvá v Európskej únii aj po 30. júni.

SkryťVypnúť reklamu

"Pracujem na tom, aby sme zabezpečili, že Spojené kráľovstvo odíde čo najkratšom čase," povedala britská premiérka, ktorú citoval denník Guardian.

Pracujem na tom, aby sme zabezpečili, že Spojené kráľovstvo odíde čo najkratšom čase.

Theresa Mayová, britská premiérka

Mayová počas približne hodinu trvajúceho stretnutia informovala jeho účastníkov aj o rozhovoroch s opozičnou Labouristickou stranou, ktorých cieľom je zabezpečiť potrebnú väčšinu v Dolnej snemovni britského parlamentu na schválenie dohody o brexite, dosiahnutej s EÚ.

Podľa spomínaných zdrojov boli Mayovej vyjadrenia záväznejšie ako zvyčajne, aj keď nešli do podrobností.

Po svojom vystúpení čelila britská premiérka mnohým otázkam zo strany ostatných lídrov EÚ.

Stretnutie s Mayovou sa skončilo krátko pred 20.00 h. Mimoriadny summit potom pokračoval už bez účasti britskej premiérky.

Viacerí lídri sú za odloženie brexitu

Otázkou je, koľko času premiéri a prezidenti Británii na odchod poskytnú.

SkryťVypnúť reklamu

Viacero členských krajín Európskej únie, ktorých lídri už na summite vystúpili, je za dlhý odklad brexitu tak, ako to navrhoval predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ten už niekoľko dní presadzuje návrh, aby Únia odobrila odklad brexitu na celý rok - s tým, že Londýn by mohol v rámci tohto intervalu vystúpiť z únie aj skôr, ak by chcel a bol by na to už pripravený.

Ako s odvolaním sa na informácie, ktoré prenikajú z rokovania summitu, uvádza britská BBC, nejasnosti sú zatiaľ najmä v tom, či by takéto predĺženie malo byť naozaj až ročné.

Niektorí európski lídri navrhujú predĺženie len do decembra.

S obavou sa však ešte čaká na vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý sa zatiaľ nedostal k slovu, a ktorý v posledných dňoch vystupoval smerom k Británii veľmi prísne a vyhlasoval, že s odkladom termínu brexitu to nebude až tak jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Babiš podporuje odklad

V prospech Mayovej žiadosti sa vyjadrovali viacerí lídri aj pred začiatkom summitu. O odklade hovorili napríklad estónsky premiér Jüri Ratas, predseda lotyšskej vlády Arturs Krišjanis Karinš alebo český premiér Andrej Babiš.

Ratas povedal, že EÚ musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby predišla tomu, že Británia odíde bez dohody alebo aj bez prechodného obdobia. Práve taký scenár by mohol nastať v prípade, že by sa európski lídri na ďalšom odklade brexitu na stredajšom summite nedohodli, uviedla agentúra AP.

Prečítajte si tiež: Únia odmieta krátky odklad brexitu. Aké má Mayová možnosti Čítajte 

Estónsky premiér v tejto súvislosti dodal, že jeho krajina predĺženie odkladu brexitu podporí.

Lotyšský premiér Krišjanis Karinš zase uviedol, že ak Británia žiada o viac času, "myslím, že by sme mali zvážiť, že im ten čas dáme".

SkryťVypnúť reklamu

Český premiér Andrej Babiš dokonca povedal, že by podporil odklad odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie o jeden rok, ako to navrhol predseda Európskej rady Donald Tusk.

To, že Británia určite tento piatok neodíde, si myslí írsky premiér Leo Varadkar. "Som si istý, že odsúhlasíme predĺženie. Ide o to, na koľko a za akých podmienok,“ povedal.

Práve jeho krajiny sa brexit dotýka najviac, pretože ak by Briti odišli bez dohody, mohli by nastať komplikácie na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom.

"Nechcú odísť bez dohody, nechcú odísť s dohodou a niektorí nechcú odísť vôbec,“ popísal Varadkar situáciu v Británii s tým, že podľa neho by bolo pre každého lepšie, ak by ostali v únii, ale je to na rozhodnutí britského parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Holandskému premiérovi dochádza trpezlivosť

K novinárom prehovorila aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Je si istá, že premiéri a prezidenti európskej dvadsaťsedmičky "Mayovej neublížia".

Sama obdivuje jej výdrž, silu a trpezlivosť. Upozornila však, že pravdepodobne neschvália ďalšie krátke predĺženie, ale ročné.

Mayovej podmienkou je, že ak sa im v priebehu tohto predĺženia podarí nájsť cestu z únie skôr, odídu skôr.

Na otázku, či si myslí, že sa Britom vôbec niekedy podarí odísť, litovská prezidentka povedala, že ide o "čistú špekuláciu“.

Holandský premiér Mark Rutte priznal, že už mu dochádza trpezlivosť s brexitom, ale to neznamená, že by išiel proti Mayovej.

Otázkou noci bude dĺžka a podmienky predĺženia brexitu.

SkryťVypnúť reklamu

„OK, chceš predĺženie. Čo je tvoj plán? Ako nám garantuješ, že ostaneš lojálnym partnerom EÚ, keď musíme rozhodovať o budúcnosti únie, o budúcom rozpočte únie? Ako garantuješ, že to Veľká Británia nenaruší? Toto sa jej budeme pýtať a na to nám musí odpovedať,“ povedal Rutte ešte pred začiatkom summitu.

Pre Merkelovú sú dôležité eurovoľby

Podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je kľúčová účasť Spojeného kráľovstva na májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

"Pre mňa je veľmi dôležité, aby sa Británia pripravila na účasť v eurovoľbách," povedala kancelárka. Pred novinármi zdôraznila, že týmto spôsobom by bolo zaručené fungovanie inštitúcií EÚ.

Rovnakým spôsobom zareagoval aj luxemburský premiér Xavier Bettel, ktorý tiež zopakoval dôležitosť účasti Británie na eurovoľbách.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Briti hrozia, že ak pôjdu do eurovolieb, rozložia EÚ Čítajte 

"Nemôžete byť jednou nohou dnu a jednou nohou von," opísal situáciu, ktorá by nastala ak Británia neopustí EÚ do termínu eurovolieb (23. - 26. máj).

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, ktorý tradične "otvára" rokovania premiérov a prezidentov EÚ, počas tlačovej konferencie zdôraznil, že akýkoľvek ďalší odklad dátumu brexitu "nesmie umožniť opätovné otvorenie dohody o brexite".

S odkazom na májové eurovoľby odkázal Britom, že účasť vo voľbách do europarlamentu nemôžu vnímať ako "hru" alebo si robiť posmech z tejto európskej inštitúcie.

"V parlamente chceme mať istotu. Nebudeme akceptovať záujmové hry, ktoré by sa diali na úkor občanov. Budeme mimoriadne rozhodní, či už voči Spojenému kráľovstvu alebo Európskej rade," spresnil Tajani.

SkryťVypnúť reklamu

Tajani očakáva záruky

Tlačová agentúra AFP totiž v stredu informovala, že viacerí britskí probrexitoví a protieurópski zameraní poslanci sa v prípade ich účasti - a úspechu - v eurovoľbách chystajú "rozkladať Úniu zvnútra" a chcú brániť realizácii niektorých politík EÚ.

Tajani varoval, že treba predísť tomu, aby budúci britskí europoslanci mohli spôsobiť nejaké škody Európskemu parlamentu, čo podľa neho znamená, že britská strana musí poskytnúť záruky. Neposkytol však detaily o tom ako by takéto záruky mohli vyzerať.

"Musíme sa najprv od Britov dozvedieť, čo chcú. Chcú viac času na rozhodovanie, referendum, nové voľby či stiahnutie článku 50? EÚ nevyzvala Britov na odchod. Z našej strany nie je žiadny tlak, je to slobodné rozhodnutie tejto krajiny," odkázal Tajani do Londýna.

SkryťVypnúť reklamu

Závery z rokovaní budú známe až po polnoci

Európski lídri na mimoriadnom summite EÚ posudzujú žiadosť Británie o odklad brexitu do 30. júna. V prípade, že EÚ nebude súhlasiť so žiadosťou Mayovej o ďalší odklad termínu brexitu, Británia by mala EÚ opustiť v piatok 12. apríla.

Lídri dvadsaťsedmičky sa po rozhovore s Mayovou odobrali na spoločnú pracovnú večeru, avšak už bez britskej premiérky, ktorá odišla na večeru so svojimi poradcami v sídle britského veľvyslanca v Bruseli.

Na večeri i po nej majú lídri pokračovať v rozhovoroch, ktoré by podľa informácií televízie Sky News mali trvať asi tri hodiny. Keď dospejú k záverom, budú ich tlmočiť Mayovej, ktorá sa k nim vráti k rokovaciemu stolu.

Zdroj z prostredia Európskej únie pritom redaktorke Sky News povedal, že výstupy z rokovaní očakáva vo štvrtok asi o 00.45 h SELČ.

Brexit

Súvisiace témy: Európska únia, Theresa Mayová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu