BRUSEL, BRATISLAVA. V utorok prešlo tisíc dní, odkedy sa po referende o brexite stala Theresa Mayová premiérkou. Prešli tiež štyri mesiace, odkedy z Bruselu priniesla dohodu s 27 členskými štátmi.

Veľká Británia je napriek tomu stále súčasťou Európskej únie, z čoho sú dnes frustrované všetky britské politické strany - konzervatívci, labouristi aj liberálni demokrati.
To, či sa to tento týždeň zmení, sa môže ukázať na stredajšom summite v Bruseli. Európski lídri na ňom rozhodnú, či Británii dovolia druhýkrát preložiť termín brexitu.
Na britskej strane v otázke vládne skôr chaos, čoho dôkazom sú tri neúspešné hlasovania, v ktorých britský parlament odmietol dohodu, ktorú premiérka vyrokovala s Bruselom. Nevyšla jej ani snaha dohodnúť sa s labouristickou opozíciou.
Mayová ešte pred summitom letela do Berlína a Paríža, aby požiadala o odklad do konca júna. Francúzsky prezident Macron a nemecká kancelárka Merkelová však tejto alternatíve naklonení nie sú.
Aké sú možné scenáre najbližších dní?
1. Únia odmietne predĺženie
Tohto kroku sa obáva Británia, britské aj európske firmy, Írsko aj investori. No po mesiacoch vyjednávaní sú aj európski lídri unavení a v Bruseli im môže dôjsť trpezlivosť.
Ak by Európa Británii schválila ďalší odklad, Briti sa pravdepodobne budú musieť zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu. Európskym krajinám, ktoré si už rozpočítali prázdne miesta po britských europoslancoch, by to mohlo priniesť komplikácie.