BUDAPEŠŤ. Maďarský ústavný súd odmietol v utorok podania opozičných poslancov týkajúcich sa novely zákonníka práce a zákona o zriadení správnych súdov, prijatých vlani v decembri.
Informovala o tom agentúra MTI.
Na ústavný súd sa obrátila vyše štvrtina parlamentných poslancov so žiadosťou, aby súd zrušil ustanovenia oboch decembrových zákonov, pretože podľa nich boli tieto právne normy prijaté v rozpore s rokovacím poriadkom zákonodarného zboru i s ústavou.
Hlasovanie bez opozície a záznamu
V podaní sa opoziční zákonodarcovia odvolávali na skutočnosti, že predsedajúci neviedli schôdzu z predsedníckeho miesta, že medzi zapisovateľmi schôdze nebol ani jeden opozičný a že hlasovanie prebehlo bez použitia identifikačných kariet.
Ústavný súd v zdôvodnení verdiktu okrem iného uviedol, že demokratické zákonodarstvo funguje na princípe rokovania, pričom hlavnými princípmi takéhoto prijímania zákonov je demokracia rokovania a princíp rozhodovania väčšiny.
Koalícia odmietla rokovať o detailoch

Poslanci takmer všetkých opozičných strán 10. decembra 2018 pri schvaľovaní programu rokovania schôdze opustili rokovaciu sálu parlamentu po tom, čo bol väčšinou poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP odmietnutý ich návrh detailne rokovať o pozmeňujúcich návrhoch.
Pri schvaľovaní kritizovaných návrhov zákonov 12. decembra potom viacerí opoziční poslanci fyzicky zabránili predsedajúcemu dostať sa za rečnícky pult, ktorý napokon schôdzu a hlasovanie viedol z miesta poslancov.
Proti prijatým zákonom protestovali v nadchádzajúcich týždňoch v uliciach Budapešti i ďalších miest tisíce Maďarov.