BRUSEL. Ani štvrtkové, v poradí už tretie kolo rokovaní medzi vyjednávačmi Európskeho parlamentu (EP) a zástupcami členských štátov Európskej únie (Rada EÚ) neprinieslo odpoveď na otázku, kto sa stane prvým šéfom Európskej prokuratúry (EPPO).
Informovala o tom holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová, ktorá vedie rokovania v mene europarlamentu.
Ustúpili tlaku
Podľa vyjadrenia Sargentiniovej vyjednávači Rady EÚ ustúpili tlaku rumunskej vlády, ktorá nesúhlasí s návrhom EP, aby sa generálnou prokurátorkou stala bývalá rumunská protikorupčná prokurátorka Laura Kövesiová.

Na rozdiel od poslancov EP zástupcovia členských krajín na túto funkciu navrhujú francúzskeho kandidáta Jeana-Francoisa Bohnerta.
Kövesiovú v piatok 29. marca v Bukurešti umiestnili pod súdny dozor prokurátori Sekcie trestného vyšetrovania.
Orgán, ktorý vedie vyšetrovanie prokurátorov a sudcov, Kövesiovú obvinil z vedenia zločineckej skupiny, pasívnej korupcie, zneužitia úradu a falošného svedectva. Kövesiová všetky obvinenia poprela.
Európsky parlament aj po zlyhaní tretieho kola medziinštitucionálnych rokovaní vyjadril svoju podporu pre Kövesiovú.
Britský poslanec a šéf Výboru EP pre občianske slobody (LIBE) Claude Moraes odsúdil patovú situáciu a vyzval vyjednávačov Rady EÚ, aby zmenili svoju pozíciu.
S rovnakým posolstvom vystúpila aj nemecká poslankyňa Ingeborg Grässleová, ktorá pripomenula, že výbory EP na rozdiel od Rady EÚ vypočuli všetkých troch kandidátov, ktorí sa dostali na najužší zoznam.
Potrebná je rovnováha
Grässleová okrem toho upozornila aj na potrebu rovnováhy medzi mužmi a ženami v riadiacich štruktúrach EÚ a spresnila, že Rumunsko zatiaľ neobsadilo žiadnu vysokú pozíciu v inštitúciách EÚ.
Sargentiniová, ktorá vedie trojčlenný tím parlamentných vyjednávačov, v stanovisku pre médiá upozornila, že tým, že rumunská vláda ide "do extrému", keď obvinila Kövesiovú z brania úplatkov a bráni jej v odchode z krajiny, len ukazuje, ako sa bojí jej odvahy a nezávislosti.
"Tieto kvality sú kľúčové pre úlohu európskeho hlavného prokurátora a práve preto by sme mali stáť za jej nomináciou na túto funkciu," uviedla poslankyňa.
Podľa jej slov "je hanebné", že Rada EÚ je ochotná poddať sa "rozmarom" rumunskej vlády v súvislosti s takou kľúčovou pozíciou.
"Ak Rada schváli tvrdú líniu rumunskej vlády voči takému sľubnému kandidátovi, bude to znamenať oslabenie samotnej pozície hlavného európskeho prokurátora," upozornila Sargentiniová.
V poradí štvrté kolo vyjednávaní je naplánované na stredu 10. apríla.