BRUSEL. Predstavitelia holandského Červeného kríža v stredu oznámili, že sú pripravení pomôcť manželkám a deťom holandských džihádistov vrátiť sa z utečeneckých táborov v Sýrii, ak takúto žiadosť predloží holandská vláda.
Informoval o tom spravodajský server DutchNews.nl.
Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus vlani v júli, povedal poslancom parlamentu, že Červený kríž nemôže byť zapojený do operácií na repatriáciu holandských džihádistických žien.
Návrat domov len cez konzulát
Hovorca rezortu spravodlivosti najnovšie v rozhovore pre televíznu stanicu NOS pripustil, že ak nezávislosť organizácie zostane zachovaná, predstavitelia Červeného kríža môžu byť pozvaní, aby pomohli riešiť situáciu, avšak len v tom prípade, ak budú mať povolenie od miestnych orgánov v oblasti, kde sa zadržiavané ženy a deti nachádzajú.
Podľa údajov holandskej bezpečnostnej služby AIVD sa momentálne nachádza približne 30 takýchto žien a 65 detí v kurdských utečeneckých táboroch v severnej Sýrii. K nim patria aj dve detské siroty, ktorých matky zomreli začiatkom tohto roka.
Holandskí džihádisti, ktorí opustili krajinu aj s rodinami, aby bojovali po boku Islamského štátu, sa v súčasnosti môžu vrátiť do Holandska len vtedy, ak sa im podarí dostať sa na holandské veľvyslanectvo alebo konzulát. Ženy a deti z kurdských utečeneckých táborov túto možnosť nemajú.
Výzva ombudsmanky na záchranu detí
Vo februári minister Grapperhaus povedal, že Holandsko hľadá možnosti, za pomoci ľudí, ktorí kontrolujú uvedené tábory, ako presunúť holandské ženy a deti z utečeneckých táborov v Sýrii do bezpečných oblastí, čo im otvorí možnosť vrátiť sa do Holandska.

"Potom sa budú môcť zaregistrovať na holandskom konzuláte a môžeme ich dostať domov a deti do sociálnych zariadení. To je môj hlavný cieľ," uviedol minister.
Holandská ombudsmanka pre deti Margrite Kalverboerová v januári zopakovala svoju výzvu vláde, aby sa postarala o deti, ktoré uviazli v utečeneckých táboroch v Sýrii.
"Vývoj týchto detí bol vážne ohrozený rozhodnutiami ich rodičov. Ak rodičia nemôžu ochrániť svoje deti, ta do hry by mala vstúpiť vláda," odkázala Kalverboerová.