BERLÍN. Zvolením Zuzany Čaputovej za prezidentku vstupuje na slovenskú politickú scénu "nositeľka nádeje".
Stredná Európa porovnateľnú udalosť nezažila, odkedy nežná revolúcia vyniesla do čela vtedajšieho Československa Václava Havla, komentoval v nedeľu výsledky prezidentských volieb na Slovensku nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Veľký a dávno potrebný posun
Presvedčivým víťazstvom liberálnej a proeurópskej kandidátky nastáva na Slovensku "veľký a dávno potrebný" posun.
“Čaputová prišla v správnom okamihu po tom, ako Slovensko natrvalo zmenila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
„
Ten vzišiel z ľudí, ktorí "sú z mnohých svojich politikov otrávení, demonštrovali každý piatok proti korupcii a zneužívaniu moci a nedôverujú premiérovi či ministrom napojeným na zločineckých podnikateľov", napísal denník.
"So Zuzanou Čaputovou získava katolícky formované Slovensko prezidentku s veľmi liberálnymi postojmi. Jej zvolenie však môže byť len začiatkom," konštatuje denník Süddeutsche Zeitung, ktorý ďalej pripomína, že volebná víťazka sľubuje "férovosť, spravodlivosť a slušnosť".
Čaputová nasleduje Havlov príklad
Čaputová podľa neho nasleduje príklad Havla a stáva sa vzorom aj v Česku.
Československého a neskôr českého prezidenta Havla spomenula v súvislosti s volebným víťazstvom Čaputovej aj nemecká stanica ARD.

"Historicko-politické prielomové situácie si samé hľadajú svoje vedúce osobnosti. Ako vyzerá zlý vývoj, môžeme dnes vidieť na mnohých krajinách: Spojené štáty, Brazília, Filipíny, Taliansko, Británia. Keď je vývoj dobrý, prichádzajú na scénu ľudia ako Václav Havel - vtedy pred 30 rokmi v Československu - alebo teraz Zuzana Čaputová," uviedol v nedeľu pražský spravodajca ARD, pričom budúcu slovenskú prezidentku opísal ako rovnako autentickú, dôveryhodnú či demokratickú političku.
Dodal, že "neexistuje prírodný zákon", podľa ktorého musí nespokojnosť bežných ľudí s "vrchnosťou" zakaždým vyústiť do nacionalizmu alebo pravicového extrémizmu.
Čaputová prišla v "správnom okamihu" po tom, ako Slovensko "natrvalo zmenila" vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Slovensko vo voľbách preukázalo svoju vyzretosť, hoci účasť nedosiahla ani 50 percent, čo vyjadruje skepsu mnohých občanov z politického systému, komentoval spravodajca ARD.
Slovensko sa postavilo proti populizmu
Rozhlasová stanica Deutsche Welle komentovala na svojej internetovej stránke zvolenie Čaputovej v článku s nadpisom "Slovensko sa postavilo proti populizmu v štýle (maďarského premiéra Viktora) Orbána".

Výsledky slovenských volieb podľa DW upriamujú pozornosť na dosiaľ prehliadaný trend v stredoeurópskom regióne, ktorým je "túžba skoncovať s populizmom a demagógiou".
Podľa Deutsche Welle Čaputová voľby vyhrala i napriek tomu, že väčšina Slovákov o nej donedávna "ešte nič nepočula" a musela čeliť "hanobeniu" zo strany vládnych politikov, uviedla nemecká stanica.
"Jeden rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej jej víťazstvo vysiela jasný signál, že veľká väčšina Slovákov si želá zásadnú zmenu," komentovala nemecká stanica.
Kritika nacionalizmu, ktorý pretrváva u susedov
Vzostup Zuzany Čaputovej na Slovensku je vnímaný ako pokarhanie konzervatívneho nacionalizmu, ktorý pretrváva u väčších susedov Slovenska, napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ).
"Hoci sú právomoci slovenského prezidenta na obmedzené ústavou, víťazstvo Zuzany Čaputovej je vnímané ako výrazný, možno až ojedinelý politický posun v strednej a východnej Európe, regióne bývalých komunistických krajín, ktorý bol a je epicentrom nového nacionalizmu, ktorý sa šíri kontinentom," napísal reportér Drew Hinshaw, ktorý je korešpondentom WSJ pre strednú a východnú Európu.
Slovenská Erin Brockovichová
Americká CNN nazvala Čaputovú v titulku svojho článku "slovenskou Erin Brockovichovou," čím odkázala na hollywoodsky film s Juliou Roberts v hlavnej úlohe.
Filmová Erin sa zamestná v advokátskej kancelárii a začne sa angažovať v kauze znečisťovania vôd, za čo je zodpovedná elektrárenská spoločnosť.
CNN poukázala na paralelu s pezinskou skládkou, proti ktorej "Čaputová štrnásť rokov bojovala a čelila pri tom Marianovi Kočnerovi," ktorý je dnes obvinený z vraždy Jána Kuciaka.
"V kampani sa Čaputová, rozvedená matka dvoch detí, odmietla venovať témam, ktoré tak dobre zaúčinkovali u populistov v susednom Maďarsku a Poľsku," dodáva CNN na svojom webe s tým, že novozvolená prezidentka v otázke migrantov či práv pre sexuálne menšiny zastávala názory, ktoré sú v regióne V4 nepopulárne.