BRATISLAVA. Budúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bude medzi lídrami strednej Európy vytŕčať, aj keď jej názory a postoje sa zásadne neodlišujú od súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku.

"Bude pokračovať v doteraz zavedených tradíciách," povedal pre Slovak Spectator Tomáš Stražay zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. To bude v zásadne znamenať dôraz na "liberálne a demokratické hodnoty".
Čaputová nespúšťa, ale skôr zdôrazňuje trend, ktorý už vidno v iných krajinách V4, aj keď tento trend si doteraz nezískal veľa pozornosti, myslí si Csaba Tóth z maďarského inštitútu Republikon.
"Samozrejme, v týchto krajinách sú silné nacionalistické a populistické trendy, ale takisto aj liberálna odpoveď na ne," hovorí Tóth.
Signál na zmenu
Komunálne voľby na Slovensku, v Poľsku aj v Česku už ukázali liberálny trend, keď sa k moci v hlavných mestách dostali opoziční starostovia. Podľa Tótha sa toto môže odohrať aj v Budapešti. "Čaputová ukazuje, že krajiny regiónu nie sú homogénne," tvrdí.
Pokiaľ ide o vplyv prezidenta na ostatné krajiny regiónu, je Stražay skeptickejší. Slovensko má podľa neho obmedzené možnosti ovplyvniť väčšie štáty.
„Opozícia v Maďarsku či v Poľsku toto môže vidieť ako signál, možno inšpiráciu na zmenu, ale keď tam príde na voľby, nemôžeme podľa mňa hovoriť o priamych prepojeniach," hovorí Stražay.
Napriek tomu je podľa neho pozitívnym znamením, že Slovensko bude mať na čele štátu prvú ženu. „Vo svete to nie je zásadný prielom, ale v regióne je to určite niečo nové," poznamenal a dodal, že ani premiérok stredoeurópskych štátov nebolo veľa.
Vít Dostál z českej Asociácie pre medzinárodné vzťahy zdôrazňuje, že Slovensko je osobitným prípadom.