BRUSEL, BRATISLAVA. Jedným z prvých, kto Zuzane Čaputovej zo zahraničia gratuloval k zvoleniu za slovenskú prezidentku, bol Guy Verhofstadt.
Predseda liberálnej frakcie ALDE vo svojich radoch len v novembri minulého roka privítal stranu Progresívne Slovensko, teraz sa môže tešiť, že v strednej Európe majú liberáli už aj vplyvného spojenca.
Ich stranou nominovanú prezidentku.
"Gratulujem, Zuzana Čaputová, liberálna prezidenta pre Slovensko!" začal svoj post na twitteri. "Tvojím zvolením vyslali Slováci silný signál nádeje pre celú Európu: odkaz, že humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha môžu zvíťaziť v časoch populizmu, egoizmu a strachu. Toto je svieži vietor do plachiet liberálov a centristov, poďme spolu meniť Európu!"
ALDE má v strednej Európe ešte jedného vplyvnejšieho spojenca. Na pomoc ANO českého premiéra Andreja Babiša sa však pri presadzovaní užšej európskej spolupráce veľmi spoľahnúť nemôže.
I zahraničné médiá spomínajú, že zvolenie Čaputovej je akousi odchýlkou v regióne, kde v posledných rokoch naberajú silu populistické, nacionalistické a často euroskeptické myšlienky aj zoskupenia.
Loading
...
Snaha napraviť si imidž
Poľsko a Maďarsko sa dostali do sporu s Európskou komisiou pre podozrenia z obmedzovania právneho štátu, českého premiéra zase vyšetrujú pre podozrenie zo zneužitia európskych dotácií pri výstavbe komplexu Čapí hnízdo.

Navyše si Vyšehradská štvorka neurobila v Bruseli dobré meno, keď sa stavala proti kvótam na prijatie žiadateľov o azyl.
"To, že sme odmietli kvóty, je správny postoj. Sprevádzaný je však rétorikou, ktorú európski partneri vnímajú ako neprijateľnú," povedal koncom minulého roka slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák nominovaný Smerom.
Počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie sa imidž V4 podľa neho podarilo napraviť len sčasti.
Zuzana Čaputová ako prezidentka vstupuje do doteraz výlučne mužského klubu.