NEW YORK/BRUSEL/PRAHA. Sýrska vláda požiadala o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN kvôli Golanským výšinám.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
Trump podpísal dekrét
Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal dekrét, ktorým Spojené štáty uznávajú zvrchovanosť Izraela nad týmto sýrskym územím, ktoré Izrael v roku 1981 anektoval.
Európska únia v stredu oznámila, že svoj postoj voči Golanským výšinám nemení.

Golanské výšiny ako strategicky významnú oblasť na juhozápade Sýrie židovský štát obsadil počas vojny v roku 1967 a v roku 1981 ju anektoval.
BR OSN potom v rokoch 1967 a 1981 prijala dve rezolúcie. Prvá z nich vyjadruje neprípustnosť získať územie silou, druhá zneplatňuje izraelskú anexiu.
Dátum mimoriadneho zasadnutia musí určiť predsedajúci štát BR OSN. Tým je do konca marca Francúzsko. Pokiaľ tak neurobí do nedele, voľba termínu padne na Nemecko.
Odmietavý postoj
Rada má dnes podľa pôvodného plánu rokovať o obnove mandátu mierových síl OSN (UNDOF) pôsobiacich medzi Izraelom a sýrskou časťou Golanských výšin. Očakáva sa, že v rámci diskusie sa bude hovoriť o novej kríze rozpútanej Trumpom.
Podľa jedného z diplomatov, na ktorý odkazuje AFP, nie je isté, či mimoriadne zasadnutie bude.

Stačí, aby jedna z členských krajín BR OSN vyvolala procedurálne hlasovanie a deväť členov sa počas neho postavilo proti.
Svoj odmietavý postoj voči Trumpovmu kroku zdôraznilo päť spojencov USA z Európskej únie.
Francúzsko, Británia, Nemecko, Poľsko a Belgicko, ktoré sú členmi Bezpečnostnej rady OSN, prostredníctvom svojich veľvyslancov pri svetovej organizácii vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že neuznávajú izraelskú zvrchovanosť nad Golanským výšinami.
"Anexiu územia silou zakazuje medzinárodné právo" a akékoľvek jednostranné zmeny hraníc idú proti "medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách a proti Charte OSN".