MAGAS. Až 20.000 ľudí sa v utorok zišlo v hlavnom meste Ingušskej republiky na juhu Ruska, aby opätovne vyjadrili svoj nesúhlas so zmluvou o výmene územia s Čečenskom a dosiahli odstúpenie najvyššieho predstaviteľa republiky Janusa Beka-Jevkurova.
Informoval o tom spravodajský server Kavkazskij uzel.
Ostreľovači na strechách budov
Na protestnom zhromaždení pred budovou miestnej televízie a rádia vystúpili predstavitelia Ingušského výboru národnej jednoty aj Rady tejpov (klanov), ktorí verejne deklarovali svoju nedôveru vláde.
"Miesto kde sa demonštrácia koná, je obkolesené políciou a na strechách budov sú rozmiestnení ostreľovači. S kým chce bojovať hlava (republiky) a silové zložky, nie je jasné," uviedol pre Kavkazskij uzel riaditeľ miestnej ľudskoprávnej organizácie MAŠR Magomed Mucoľgov.
Problém s komunikačnými sieťami
Korešpondent spravodajského servera prítomný na mieste doplnil, že mnohí demonštranti sa sťažovali na to, že nemajú signál na svojich telefónoch a ani prístup k mobilným dátam.
Utorková demonštrácia nadväzuje na masové demonštrácie z októbra 2018 proti Kremľom podporovanej zmluve o výmene území a úprave vzájomnej hranice, ktorú ešte v septembri toho istého roku podpísali Jevkurov a čečenský líder Ramzan Kadyrov.
Referendum a priame voľby lídra Ingušska
Okrem odstúpenia ingušského lídra demonštranti tiež požadovali, aby bola zmena hraníc republiky predmetom referenda a aby boli obnovené priame voľby hlavy Ingušska.
Líder Ingušska totiž, podobne ako aj lídri iných severokaukazských republík, nie je volený v priamych voľbách, ale volí ho miestny parlament z troch kandidátov nominovaných ruským prezidentom.
Čečenci a Inguši sú príbuzné etniká patriace do tzv. vajnachskej jazykovej skupiny, obývajúce oblasť severného a južného Kaukazu. V rokoch 1936-1944 a 1957-1991 žili oba národy spoločne v rámci Čečensko-Ingušskej autonómnej Sovietskej socialistickej republiky, po ktorej rozpade sa Inguši na rozdiel od Čečencov rozhodli ostať súčasťou novovzniknutej Ruskej federácie.
Napriek príbuznosti a spoločnej histórii sú vzťahy Čečencov a Ingušov poznačené dlhodobým sporom o podobu vzájomnej hranice.