PARÍŽ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok na spoločnej tlačovej konferencii čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby "rešpektoval jednotu Európskej únie", a apeloval aj na pestovanie "príkladných vzťahov" Európy s Čínou.
Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.
Rivalita by nemala obmedzovať vzťahy
Macron pripustil, že medzi EÚ a Čínou existuje rivalita, ale žiadal, aby obe strany posilnili mnohostrannosť vo vzťahoch.
Čínsky prezident zavítal do Francúzska v rámci svojej cesty po európskych krajinách; Macron ho privítal v Paríži už v pondelok.
Si v utorok absolvoval stretnutie so šéfom Elyzejského paláca, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Po ich stretnutí sa konala tlačová konferencia.
"Radi by sme pokročili v obnove mnohostranných vzťahov. Máme rozdielne názory, nezhody - je jasné, že v dejinách ľudstva sa vplyv nezaobíde bez rivality, nikto nie je naivný. Ale my Čínu rešpektujeme a sme odhodlaní viesť dialóg a spolupracovať. Prirodzene, očakávame, že naši hlavní partneri budú rešpektovať jednotu Európskej únie a hodnoty, ktoré vyznávame a presadzujeme vo svete," povedal Macron.
Čína chce spoločne napredovať s EÚ
Si Ťin-pching vyhlásil, že EÚ a Čína "spoločne napredujú", ale oba obchodné bloky musia prekonať "podozrenia".

"Samozrejme, existujú rozdiely a súťaženie, ale je to pozitívne súťaženie," uviedol Si na tlačovej konferencii v Paríži.
"Napredujeme spoločne. Nemali by sme dovoliť, aby nás vzájomné podozrenia viedli k tomu, že sa budeme neustále pozerať dozadu za chrbát," dodal čínsky líder.
EÚ je pre Čínu najväčším obchodným partnerom a Si prišiel do Európy toto partnerstvo ešte posilniť.
Z Hodvábnej cesty chce ťažiť aj EÚ
Nemecká kancelárka Merkelová vyzvala čínskeho lídra, aby ponúkol väčšiu "reciprocitu" v obchodovaní a investovaní medzi Čínou a Európou, najmä pokiaľ ide o pekinskú iniciatívu rozsiahlej infraštruktúry s názvom Nová hodvábna cesta (tiež stratégia Jeden pás, jedna cesta).
Táto hospodárska iniciatíva je "veľmi dôležitý projekt" a "my, Európania, v ňom chceme hrať úlohu", vyhlásila Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii.
"Toto musí viesť k reciprocite a my máme trochu problém vidieť ju," doplnila nemecká kancelárka, keď stála po boku Si Ťin-pchinga, Macrona a Junckera.
Spoločný boj proti klimatickým zmenám
Prezidenti Číny a Francúzska vyjadrili snahu o posilnenie boja proti zmene klímy a vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby si premyslelo investície tak, že budú šetrnejšie k planéte, informovala v utorok tlačová agentúra AP.
Obaja politici vydali vyhlásenie ku klíme, ktoré bolo v rozpore s postojom prezidentom USA Donalda Trumpa. Ten so svojou krajinou odstúpil od parížskej klimatickej dohody z roku 2015, sčasti pre obavy, ako dohoda ohrozí americké podnikanie.
Si Ťin-pching a Macron vo vyhlásení zdôraznili "dôležitosť preorientovať verejné aj súkromné investície tak, aby bojovali proti klimatickým zmenám a chránili biodiverzitu", čo platí predovšetkým pre rozvojové krajiny, kde je Čína hlavným investorom.
Ubúdanie biodiverzity totiž ohrozuje živočíšne aj rastlinné druhy a ich prirodzené prostredia po celej planéte.
Obaja prezidenti potvrdili svoju podporu Parížskej dohode z roku 2015, ktorá zaväzuje krajiny znížiť emisie skleníkových plynov, lebo práve tie spôsobujú globálne otepľovanie; napríklad ide o emisie v odvetví energetiky a chladenia.