Dlhoročný vysokopostavený euroúradník LADISLAV MIKO (57) je od 1. januára 2018 šéfom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Narodil sa na Slovensku, po rozdelení Česko-Slovenska sa stal českým občanom. Zakladal slovenskú Stranu zelených, rok pôsobil ako český minister životného prostredia.
V rozhovore s ním sa dočítate :
- Prečo je hlas slovenského občana v Únii silnejší ako hlas Francúza či Nemca
- Aký má v kampani pred eurovoľbami zmysel vyvolávanie strachu
- Čo hovorí na zmenu Šefčovičovej rétoriky v prezidentskej kampani
- Ako vidí šance kotlebovcov v Bruseli
- Ako sa podľa neho za 15 rokov členstva v EÚ zmenil obraz Slovenska v Európe.
Poslancov do europarlamentu si vyberáme každých päť rokov, tieto voľby však ostávajú v úzadí. Aký je plán na najbližšie dva mesiace, ak nechceme, aby Slovensko v máji opäť skončilo s najnižšou účasťou v eurovoľbách?
"Predovšetkým zvyšujeme povedomie o tom, koho v eurovoľbách volíme a čo tým vieme ovplyvniť. Stále nie je všeobecne známe, aká je vlastne úloha európskeho parlamentu a čo tam môžu poslanci dosiahnuť. Takisto uvádzame na pravú mieru veľké množstvo poloprávd a často aj dezinformácií spojených s Bruselom."
Aké otázky vám ľudia kladú najčastejšie?
"V regiónoch často počúvame, že čo tých našich pár poslancov v Bruseli zmôže. Alebo nám ľudia hovoria, že veď oni by aj išli voliť, keby jednotlivé strany postavili nejakých poriadnych kandidátov, čo sa podľa nich nedeje.
Prípadne sa od nich dozvedáme, že v Únii je teraz všetko v poriadku, tak načo voliť, keď nič netreba meniť. Myslím si, že to do veľkej miery vysvetľuje nízku účasť Slovákov v eurovoľbách."
“Ľudí z Kotlebovej strany sa v Európskom parlamente možno dočkáme. Nepovažoval by som to za nezvratnú tragédiu, skôr za vážne varovanie.
„
Ako pracujete s týmito rezignovanými voličmi?
"V prvom rade sa im snažíme ukázať, že Slovensko má ako súčasť Európskej únie silnejší hlas. Únia je predsa obrovským trhom, ktorý má 500 miliónov zákazníkov.
Slovensko je súčasťou tohto veľkého trhu, giganta, ktorého vzhľadom na jeho silu a potenciál každý berie vážne. Keď sa diskutuje na svetovej úrovni, Slovensko je pri tejto diskusii prítomné ako súčasť silnej Únie. V opačnom prípade by s nami Čína alebo Spojené štáty nemali dôvod vôbec diskutovať.