CARACAS. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo varoval v pondelok Rusko, že Spojené štáty sa nebudú "nečinne prizerať", ako Moskva umiestňuje príslušníkov armády vo Venezuele s cieľom podporovať režim prezidenta Nicolása Madura.
Informovala o tom agentúra AFP.
Rusko prehlbuje krízu vo Venezuele
V telefonickom rozhovore so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom Pompeo odsúdil čoraz väčšie posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti vo Venezuele ako predlžovanie politickej krízy v tejto juhoamerickej krajine.
Pompeo povedal Lavrovovi, že "Spojené štáty a regionálne krajiny sa nebudú nečinne prizerať, ako Rusko vyostruje napätie vo Venezuele," píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.
"Pokračujúce umiestňovanie ruského vojenského personálu na podporu nelegitímneho režimu Nicolása Madura vo Venezuele hrozí predlžovaním utrpenia venezuelského ľudu, ktorý presvedčivo podporuje dočasného prezidenta Juana Guaidóa," uviedol Pompeo.
Vyzval pritom Rusko, aby prestalo s doterajším nekonštruktívnym správaním a podporilo Guaidóa.
Toho podporujú USA a väčšina latinskoamerických a európskych krajín.
Rusko vojensky spolupracuje s Madurom
Vo venezuelskom hlavnom meste Caracas pristáli cez uplynulý víkend lietadlá vyslané Ruskom v rámci pokračujúcej vojenskej spolupráce medzi týmito dvoma spojencami.
Uviedla to tlačová agentúra AP s odvolaním sa na nedeľňajšie vyjadrenie nemenovaného venezuelského predstaviteľa.
Na návštevu Venezuely podľa neho pricestovali zástupcovia ruských ozbrojených síl, aby prerokovali záležitosti údržby výzbroje, výcviku a stratégie.
Lavrov: USA porušujú Chartu OSN
Lavrov v pondelok v telefonickom rozhovore s Pompeom zdôraznil, že snahy Washingtonu zosnovať prevrat vo Venezuele a vyhrážky proti jej legitímnej vláde "sú v rozpore s Chartou OSN a predstavujú zjavné zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu."
Vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí k telefonátu šéfov diplomacií sa okrem toho uvádza, že Lavrov a Pompeo hovorili aj o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe.
Lavrov pritom Pompea upozornil, že zámer Spojených štátov uznať izraelskú suverenitu nad Golanskými výšinami povedie k zjavnému porušovaniu medzinárodného práva, bráni urovnaniu krízy v Sýrii a zhoršuje situáciu na celom Blízkom východe.

Pokiaľ ide o Ukrajinu, Lavrov upozornil na "neprijateľnosť" situácie, keď Washington stráni režimu v Kyjeve "v jeho sabotovaní" minských mierových dohôd, ktoré majú za cieľ obnoviť mier na východe Ukrajiny.
Ruské ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že šéfovia rezortov diplomacií konštatovali zásadné rozdiely v pozíciách Ruska a Spojených štátov, ale zhodli na pokračovaní kontaktov a výmene názorov na vývoj na medzinárodnej scéne, aj v bilaterálnych kontaktoch.