BERLÍN. Nemecký Spolkový snem (Bundestag) odsúhlasil v stredu dohodu, ktorá predpokladá vytvorenie spoločného parlamentného orgánu s francúzskym Národným zhromaždením.
Úlohou budúceho nemecko-francúzskeho parlamentného zhromaždenia má byť dohľad nad uplatňovaním Elyzejskej zmluvy, ktorú Berlín a Paríž uzavreli v roku 1963.
Rovnako tak bude dohliadať aj na novú zmluvu o priateľstve medzi krajinami, podpísanú kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom koncom januára v Aachene.
Podpora pre reformu Únie
Pôsobiť má popri spoločných zasadnutiach vlád a schôdzach nemecko-francúzskej branno-bezpečnostnej rady.

Príslušnú dohodu schválila už aj dolná komora francúzskeho parlamentu, uviedla tlačová agentúra DPA.
Poslanec Bundestagu z vládnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Andreas Jung uviedol, že dohoda o užšej spolupráci medzi parlamentmi je odpoveďou na spomínané medzivládne zmluvy.
Podľa Nicoly Beerovej z opozičnej Slobodnej demokratickej strany (FDP) parlamenty týmto rozhodnutím zároveň podporili Macronovo úsilie o reformovanie Únie.
Populisti dohodu odmietli
Pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ako aj strana Ľavica väčšinovo odmietli túto dohodu i medzivládne zmluvy ako krok nesprávnym smerom, doplnila DPA.
Nemecko-francúzske parlamentné zhromaždenie má tvoriť 50 nemeckých a 50 francúzskych zákonodarcov. Zasadať má najmenej dvakrát do roka, striedavo v Nemecku a vo Francúzsku.
Prvé zasadnutie je naplánované už na 25. marca v Paríži. Schválenú dohodu majú vtedy podpísať predseda nemeckého Spolkového snemu Wolfgang Schäuble a predseda francúzskeho Národného zhromaždenia Richard Ferrand.