LONDÝN, BRATISLAVA. V dlhej histórii britského parlamentu bola pozícia jeho predsedu občas viac než neistá. Napríklad medzi rokmi 1395 a 1535 sťali hlavu až siedmim držiteľom tejto pozície.
V prostredí vlády premiérky Theresy Mayovej sapodľa Bloombergu vtipkuje, že tento osud by bol pre súčasného v poradí 157. predsedu Johna Bercowa príliš milosrdný.

Bercow je totiž zodpovedný za to, že premiérka pred štvrtkovým a piatkovým summitom európskych lídrov v Bruseli nepredložila parlamentu tretíkrát dohodu o odchode.
Úniu tak žiada o odklad britského odchodu bez toho, aby mala presný plán, čo sa má počas tohto obdobia odohrať.
Bercow totiž v pondelok povedal, že nedovolí ďalšie hlasovanie o dohode, ak pôjde o „v podstate“ rovnaký návrh, aký poslanci pred týždňom odmietli. Osud dohody tak ostáva nejasný.
Budú Briti voliť znovu?
Mayová však v súlade s mandátom od poslancov v stredu poslala do Bruselu list, v ktorom predsedu Európskej rady Donalda Tuska žiada o posun odchodu na koniec júna.
Posledné slovo bude mať summit európskych lídrov, kde má každá krajina právo veta a žiadosť tak môže zablokovať. V tom prípade by Británia odchádzala bez dohody už budúci piatok.
Ak vyhovejú, Británia odíde o tri mesiace bez toho, aby sa na jej území konali voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa v ostatných členských štátoch uskutočnia koncom mája.
Tusk vyhlásil, že Únia bude súhlasiť s predĺžením len v prípade, že britskí poslanci schvália dohodu, ktorú už dvakrát odmietli.