BUDAPEŠŤ. Nemecké politické strany Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Kresťanskosociálna únia (CSU) sa zhodli, že v stredajšom rozhodujúcom hlasovaní v Bruseli podporia požiadavku na dočasné pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP).
Informovala o tom agentúra DPA.
Fidesz v prípade pozastavenia členstva odíde sám
Fidesz opustí EPP v prípade, ak predsedníctvo EPP v stredu v Bruseli rozhodne o dočasnom pozastavení jej členstva, uviedol pre agentúru MTI minister riadiaci úrad vlády a podpredseda Fideszu Gergely Gulyás.
"Takéto rozhodnutie nedokážeme prijať, v prípade pozastavenia členstva okamžite opustíme EPP," zdôraznil Gulyás, podľa ktorého ide aj o dôstojnosť Maďarska.
Podpredseda Fideszu pripomenul, že v uplynulých dňoch jeho strana urobila ústupky a splnila podmienky predsedu frakcie EPP v Európskom parlamente Manfreda Webera.
Orbán zachová univerzitu
Orbán v utorok ubezpečil listom bavorskú vládu, že jeho kabinet nebude namietať proti spolupráci Mníchovskej technickej univerzity so Stredoeurópskou univerzitou.
Podľa spravodajského servera 444.hu premiér poslal tento list deň pred bruselským zasadnutí Európskej ľudovej strany.
Predseda frakcie EPP v Európskom parlamente Manfred Weber na budapeštianskej schôdzke s Orbánom, ktorá sa konala 12. marca, navrhol, že Bavorsko sprostredkuje, aby univerzita CEU mohla zostať v Budapešti.
CEU tento návrh privítala, avšak trvala na tom, aby Orbán osobne garantoval, že CEU môže naďalej pôsobiť v Budapešti.
“Orbán vytvoril systém, ktorý umožňuje masívne rozkrádanie európskych zdrojov a potláča slobodu tlače a médií. Zatvoril Stredoeurópsku univerzitu a rozpútava šírenie nenávisti.
„
Weber po minulotýždňovom stretnutí s Orbánom konštatoval, že na všetky problémy sa nepodarilo nájsť riešenie.
Zopakoval, že Fidesz si môže zachovať členstvo v EPP, ak maďarská vláda zastaví kampaň namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie, ak sa Orbán ospravedlní ostatným členom EPP a zabezpečí, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.
Orbán sa 14. marca ospravedlnil lídrom členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz.
V liste sa premiér ospravedlnil za "útočný tón", avšak podčiarkol, že na svojom politickom postoji aj naďalej trvá. Maďarská vláda 15. marca ukončila spornú bilbordovú kampaň proti Junckerovi.
Štefanec z KDH proti Fideszu
Zo šiestich slovenských europoslancov v EPP sú za pozastavenie členstva iba dvaja.
Hlasovať o osude Fideszu bude Ivan Štefanec (KDH), ktorý je vedúcim slovenskej delegácie EPP v europarlamente a šéfom platformy SME Europe.

Štefanec uviedol, že Kresťanskodemokratické hnutie v stredu podporí pozastavenie členstva Fideszu v Európskej ľudovej strane.
Poslanec, ktorý je členom predsedníctva KDH, tento postoj zdôvodnil nerešpektovaním demokratických hodnôt, na ktorých je EPP postavená, a tiež obmedzovaním médií a akademických slobôd v Maďarsku.
Orbán vytvoril systém rozkrádania
Zdôraznil, že zmrazenie členstva v najväčšej európskej politickej rodine by malo byť pre maďarského premiéra varovaním, aby prehodnotil svoju doterajšiu politiku, ktorou porušuje pravidlá EPP a šíri nenávisť v maďarskej spoločnosti.
"Orbán vytvoril systém, ktorý umožňuje masívne rozkrádanie európskych zdrojov a potláča slobodu tlače a médií. Zatvoril Stredoeurópsku univerzitu a rozpútava šírenie nenávisti. Európska ľudová strana je postavená na myšlienkach kresťanstva, slobody a demokracie. Kroky jeho vlády sa protivia všetkým trom týmto pilierom," spresnil Štefanec.
Dodal, že Orbán mal niekoľkokrát možnosť, aby svoju politiku na pôde EPP vysvetlil, "no dočkali sme sa len ďalšej arogancie a demagógie".
Štefanec spresnil, že pozastavenie členstva je jasným signálom, že EPP takúto politiku nestrpí.
"Ako slovenskí kresťanskí demokrati zároveň upozorňujeme na nebezpečný šovinizmus a nacionalizmus, ktorý Orbán šíri a ktorý môže byť skôr či neskôr namierený aj proti Slovensku," upozornil poslanec.
Mikolášik: Sú aj väčší hriečnici
Miroslav Mikolášik (KDH) je proti "zákroku" ľudovcov voči Fideszu.
Priznal, že nie je Orbánovým sympatizantom, ale v EPP sú aj "väčší hriešnici" s dôvodom na vylúčenie. Snahu vylúčiť Fidesz považuje za prehnanú, za "pranierovanie" najmä zo strany členov zo severských krajín, ktorí nemajú cit pre strednú Európu. Upozornil, že Orbánova strana je legitímne zvolená a má ústavnú väčšinu, čo neplatí pre žiadnu zo strán z rodiny EPP nikde inde v Európe.
V reakcii na nadchádzajúce stretnutie Európskej ľudovej strany europoslanec Eduard Kukan (nezávislý), upozornil, že Orbánova politika dostáva Maďarsko v rámci EÚ do čoraz väčšej izolácie.
"Problémom nie je otázka migračnej politiky či otázka kompetencií EÚ vo vzťahu k Maďarsku.
Problémom je postoj Orbána a Fideszu k rešpektovaniu kresťanskodemokratických hodnôt a základných noriem slušnosti. Rozumiem preto postoju mojich kolegov, ktorí volajú po vylúčení Fideszu z Európskej ľudovej strany," uviedol Kukan.
Bývalý šéf slovenskej diplomacie, ktorý v roku 2013 zaloboval, aby sa štvrtou slovenskou stranou v EPP stal Most-Híd (po SDKÚ, KDH a SMK), upozornil, že predošlé prešľapy, ako aj nedávna reklamná kampaň, ktorú Orban viedol proti Európskej komisii a jej predsedovi Jeanovi-Claudovi Junckerovi, "prekročili hranicu akceptovania v spoločnosti európskych ľudových strán". "
Otázka členstva Fideszu v EPP by sa preto mala riešiť principiálne," odkázal.
Nagy je opatrný , Csáky Fidesz podrží
József Nagy (Most-Híd) upozornil, že súhlasí so stanoviskom svojej strany, podľa ktorého treba rokovať a "nepodliehať politickému tlaku ľavice".
Dodal, že prípadné vylučovanie Fideszu sa malo riešiť skôr, a nie teraz pred eurovoľbami.
Pál Csáky (SMK) odkázal, že treba hlasovať proti vylúčeniu Fideszu z EPP, v čom súhlasí s vyhlásením predsedu strany Józsefa Menyhárta, ktorý dal najavo, že delegácia Strany maďarskej komunity na politickom zhromaždení v Bruseli nepodporí návrh na vylúčenie alebo zmrazenie členstva Fideszu v EPP.