LONDÝN. Britská premiérka Theresa Mayová požiadala o odklad termínu brexitu do 30. júna 2019. Povedala to v stredu počas vystúpenia v britskom parlamente, informovala agentúra AP.
Britskú žiadosť o odklad by teraz mali posúdiť lídri Európskej únie na tohtotýždňovom summite (21. - 22. marca 2019) v Bruseli.
Predseda Európskej rady Donald Tusk sa vyjadril, že Únia schváli odklad brexitu iba v prípade, že Mayová presadí dohodu v britskom parlamente.
Tusk odklad schváli, ak Británia príjme dohodu
Tusk vyhlásil, že krátky odklad je možný, ak poslanci britského parlamentu schvália vyrokovanú dohodu o brexite.
Brexitová dohoda dosiahnutá medzi EÚ a britskou vládou sa už nebude podľa Tuska otvárať a britskí poslanci už dohodu dvakrát odmietli.
"Vo svetle konzultácií, ktoré som mal v uplynulých dňoch, sa domnievam, že krátky odklad bude možný, ale podmienkou je pozitívne hlasovanie o brexitovej dohode v Dolnej snemovni," povedal Tusk pre novinárov.
Uviedol, že otáznou ostáva dĺžka takého odkladu.
Dodal, že ak britský parlament budúci týždeň dohodu odobrí, "môžeme dotiahnuť a formálne schváliť rozhodnutie o odklade písomnou formou". V prípade potreby je tiež pripravený pozvať budúci týždeň členov Európskej rady do Bruselu.
Loading
...
Mayová v Dolnej snemovni vyhlásila, že nemieni odchod Británie z Európskej únie predĺžiť na dlhšie ako trojmesačné obdobie.
Takýto krok by si vyžadoval britskú účasť v májových európskych voľbách, čo je podľa ministerskej predsedníčky neprijateľné.
Tusk upozornil, že tento navrhnutý termín vytvára sériu otázok právnej a politickej povahy.
Francúzi žiadajú záruky
Záruky od Theresy Mayovej požaduje aj francúzska vláda. Jej hovorca Benjamin Griveaux v reakcii na žiadosť o odklad brexitu povedal, že sa Mayová musí vo štvrtok na summite vyjadriť, "aký zámer" je za jej žiadosťou. "Nemôžeme špekulovať o žiadnom scenári," dodal.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian pohrozil, že jeho krajina môže hlasovať proti britskej žiadosti o odklad brexitu, ak Mayová nepredloží európskym partnerom dôveryhodnú stratégiu.
"Situácia, v ktorej Mayová nebude schopná poskytnúť dostatočné záruky dôveryhodnosti svojej stratégie na stretnutí Európskej rady, povedie k tomu, že jej žiadosť bude zamietnutá a uprednostní sa brexit bez dohody," citovala Le Driana agentúra AFP.
Podľa francúzskeho ministra musí Mayová lídrov presvedčiť, že "účelom posunutia je dokončiť ratifikáciu už vyrokovanej zmluvy" a že o zmluve vyjednanej minulý november medzi Úniou a Londýnom "sa nebude opätovne rokovať".
Odloženie brexitu musí byť tiež podmienené tým, že Veľká Británia sa nezúčastní na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 23. až 26 mája.
Loading
...
Česko žiadosť o odklad brexitu podporí
Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uvítal fakt, že Británia podala "jasnú žiadosť", ako pokračovať v brexite, ale neuviedol, ako bude Nemecko reagovať.
Hovorca Steffen Seibert povedal, že o tejto žiadosti sa bude na summite "intenzívne diskutovať". Podľa neho je Nemecko naďalej presvedčené o tom, že brexit bez dohody "by nebol v nikoho záujme".
Český premiér Andrej Babiš uviedol, že jeho krajina je pripravená schváliť britskú žiadosť o odklad brexitu. V parlamente sa vyslovil, že brexit bez dohody by bol najhorším možným výsledkom a najlepším riešením by bolo druhé referendum v Británii, ktorého výsledkom by bolo jej zotrvanie v EÚ.
Dodal, že britskí voliči boli v referende v júni 2016, keď sa tesne vyslovili za odchod z Únie, ovplyvnení dezinformáciami.
Mayová očakáva tretie hlasovanie
Mayová ešte pred svojím stredajším vystúpením v parlamente telefonicky hovorila s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, čo potvrdil jeho hovorca.
Juncker neočakáva, že by rozhodnutie o odklade termínu brexitu padlo už na tohtotýždňovom summite EÚ, ale až na budúci týždeň.

Mayová okrem iného počas vystúpenia v parlamente uviedla aj to, že mieni iniciovať v poradí už tretie hlasovanie o brexitovej dohode, ktorú vyrokovala s lídrami Európskej únie.
Britskí poslanci ju už dvakrát odmietli, čo napokon vyústilo v žiadosť o odklad brexitu.
"Rozvodovú" dohodu s Úniou plánuje Mayová znovu predložiť poslancom, hoci predseda dolnej komory John Bercow v pondelok odmietol tretie hlasovanie, pokiaľ sa vládny návrh významne nezmení.
Britský parlament minulý týždeň hlasoval za to, aby Mayovej vláda požiadala EÚ o odklad vystúpenia z Únie.
Termín brexitu je v súčasnosti stanovený na 29. marca.
EÚ vidí v odklade vážne riziká
Odloženie brexitu do 30. júna by mohlo priniesť "vážne právne a politické riziká". Uviedla to v stredu Európska komisia krátko po tom, ako Európska rada potvrdila prijatie listu britskej premiérky Theresy Mayovej.
Komisia to uviedla deň pred konaním summitu EÚ, počas ktorého hlavy vlád a štátov ostatných 27 členských krajín podrobne zvážia najnovšiu ponuku z Londýna a rozhodnú, ako ďalej. Rokovania súvisiace s brexitom sú na programe vo štvrtok, v prvý deň summitu.
Komisia v reakcii na túto skutočnosť odporučila premiérom a prezidentom, aby sa na summite rozhodli pre kratší odklad brexitu do 23. mája, čiže do dátumu konania volieb do Európskeho parlamentu (23. - 26. mája), alebo pre dlhší odklad odchodu Británie z EÚ "najmenej do konca roku 2019".
V samotnom britskom kabinete boli údajne na dĺžku odkladu rozdielne názory a na jeho utorkovom zasadnutí došlo preto aj k hádke medzi ministrami.
Niektorí členovia vlády presadzovali len krátky, trojmesačný odklad, iní požadovali, aby sa brexit uskutočnil až o rok alebo ešte neskôr.
Podľa Sky News však napokon prevážili stúpenci krátkeho odkladu.