CHRISTCHURCH. Do parlamentu prišla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v utorok prvýkrát od teroristického útoku z piatka, keď útočník zabil v dvoch mešitách v Christchurchi 50 ľudí.
"As-salám Alajkum," začala svoj prejav arabským pozdravom na počesť moslimských obetí. "Tento deň bude navždy súčasťou našej kolektívnej pamäti."
O útočníkovi povedala, že nedostane priestor na šírenie svojich rasistických názorov a najmä, že nikdy nespomenie jeho meno. "Takú slávu mu nedoprajem," odkázala 38-ročná premiérka.
Chcel získať slávu

"Zaiste mal mnoho motívov na spáchanie tohto ohavného teroristického útoku. Získanie slávy bol jeden z nich, a to je niečo, čo mu môžeme odoprieť," dodala.
"Je to terorista, je zločinec a extrémista, ale keď o ňom budem hovoriť ja, zostane bez mena," povedala.
"Áno, človek, ktorý tieto činy spáchal, nebol odtiaľto, nevyrástol tu, nenašiel tu svoju ideológiu, ale to neznamená, že sa tu rovnaké názory neobjavujú," vyhlásila.
Na otázku, či sa súd s útočníkom uskutoční za zatvorenými dverami, Ardernová odpovedala, že o tom ona nerozhoduje.
Loading
...
Zverejnil manifest
O strelcovej túžbe po pozornosti svedčí skutočnosť, že zverejnil 74-stranový manifest, v ktorom moslimov a imigrantov označil za "votrelcov" a seba za rasistu. Dvadsaťosemročný Austrálčan Brenton Tarrant útok aj nahrával a prenášal v priamom prenose na internete.

Šírenie videa vyvolalo hlasnú kritiku a facebook v prvých 24 hodinách po masakre 1,5 milióna verzií snímky odstránil.
Ardernová však kritizovala, že video je aj štyri dni po útoku stále na internete. "Boli sme v kontakte s facebookom, ktorý nás informoval o svojich snahách video zmazať," povedala Ardernová.
Regulácia na sociálnych sieťach
Austrálsky premiér Scott Morrison medzitým vyzval v súvislosti s útokmi na mešity v liste medzinárodné spoločenstvo na zavedenie väčších regulácií na sociálnych sieťach.
List dostal japonský premiér Šinzó Abe, ktorý v súčasnosti predsedá skupine G20 a Morrison ho zároveň zverejnil na twitteri.
Apeluje v ňom na medzinárodné spoločenstvo, aby sa zaoberalo otázkou, ako zabrániť šíreniu škodlivých násilných príspevkov na internete. "Je neprijateľné pristupovať k internetu ako k neregulovanému priestoru," napísal.
Výzva na rešpekt k moslimom
Ardernová povzbudila Novozélanďanov, aby v piatok - v deň moslimských bohoslužieb a týždeň po útokoch, rešpektovali smútok moslimskej komunity.
Islamská tradícia vyzýva na očistu a pochovanie tiel čo najskôr po úmrtí, v dôsledku pomalého procesu identifikácie však zatiaľ nikto z pozostalých nedostal pozostatky svojich príbuzných.
Telá niektorých obetí v utorok umyli a pripravili podľa moslimskej tradície, čiastočne s pomocou dobrovoľníkov, ktorí na Nový Zéland prišli zo zahraničia.
Novozélandská imigračná služba informovala, že spracúva víza pre rodiny obetí, ktoré chcú prísť na pohreby svojich blízkych zo zahraničia.
Medzi 50 obeťami sú moslimskí migranti, utečenci a občania iných štátov vrátane Pakistanu, Bangladéša, Indie, Turecka, Kuvajtu a Somálska.
Vykonali všetky pitvy
Novozélandské úrady odovzdali pozostalým telá šiestich obetí. Informovala o tom v utorok miestna polícia.
Prvé pohreby obetí sa mali pôvodne konať už v pondelok, čo však znemožnili problémy s identifikáciu tiel.
Vykonaných už bolo všetkých 50 súdnych pitiev, ale len u 12 mŕtvych uspokojivo zistili totožnosť.
"Šesť identifikovaných obetí vrátili rodinám," uviedla novozélandská polícia, ktorú citovala agentúra AP.
Niekoľkodňový odklad spôsobil pobúrenie v radoch moslimských pozostalých, ktorí chceli pochovať svojich mŕtvych do 24 hodín, ako to kážu islamské zvyklosti. Príbuzní sa v tejto súvislosti sťažovali najmä na to, že im úrady neposkytujú dostatok informácií.
Polícia prisľúbila, že zlepší komunikáciu s postihnutými rodinami a že sa pokúsi zavŕšiť proces identifikácie a vydávania tiel obetí v čo najkratšom čase.
V nemocniciach stále zostáva 30 zranených, z toho deväť je v kritickom stave. Medzi nimi je ťažko zranené štvorročné dievča, ktoré previezli do nemocnice v najväčšom novozélandskom meste Auckland. Spolu s ním je hospitalizovaný aj jeho otec, ktorého stav je stabilizovaný.