WELLINGTON. Počet obetí piatkovej streľby v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch dosiahol 50.
Oznámila to novozélandská polícia. Z útoku obvinili jediného podozrivého. Ďalšie dve zadržané podozrivé osoby sa na útoku nepodieľali.
V predchádzajúcej bilancii obetí atentátu bolo uvádzaných 49 mŕtvych. Policajný komisár Mike Bush povedal, že jeden mŕtvy navyše bol evidovaný, keď boli telá vynášaná z mešít. Ďalších 36 ľudí zostáva v nemocniciach, stav dvoch z nich je kritický.

„So zármutkom oznamujem, že počet ľudí, ktorí zahynuli pri tejto udalosti, teraz vzrástol na 50. Počas uplynulej noci sa nám podarilo odniesť všetky obete z oboch miest. Počas toho sme objavili ďalšiu obeť," povedal Bush na tlačovej konferencii.
Bush tiež ďalej povedal, že bezpečnostné opatrenia okolo mešít zostanú v platnosti, pokiaľ nebude isté, že už nehrozí ďalšie nebezpečenstvo. Jediným podozrivým z atentátu je teraz austrálsky extrémista Breton Tarrant.
Bush povedal, že ďalší dvaja zadržaní podozriví sa na útoku priamo nepodieľali, aj keď mali zbrane. Jeden z nich už bol prepustený, druhý bol obvinený z porušenia zákonov o strelných zbraniach.
„V tejto chvíli je v súvislosti s týmito útokmi obvinená iba jedna osoba," povedal komisár.
Budú potrebovať operáciu
Zdravotnícke úrady predtým informovali, že v kritickom stave je najmenej 11 ľudí, vrátane štvorročné dievčatá. Po útoku bolo hospitalizovaných 48 ľudí.
„Prijali sme pacientov so zraneniami rôznych častí tela, a to od drobných povrchových zranení po závažnejšie poranenia postihujúce hrudník, brucho či hlavu," vyhlásil riaditeľ nemocnice v meste Christchurch Greg Robertson.
Niekoľko pacientov podľa neho bude potrebovať mnohopočetné operácie.
Niekoľko ľudí, ktorí pri atentáte zahynuli, bolo z Blízkeho východu či z juhoázijských krajín. Zomrelo okrem iného šesť Pakistancov, traja Bangladéšania, tri Jordánci a Saudský Arab. Nezvestných je deväť Indov a dvaja Afganci, oznámilo veľvyslanectvo ich krajín. Egypt dnes potvrdil, že medzi obeťami sú aj štyria jeho občania.
Zranenie utrpel aj spoluzakladateľ jednej z mešít, šesťdesiatnik pôvodom z Jordánska Mohammed Elyan. Jeho brat vypovedal, že Elyan pomáhal mešitu založiť v roku 1993, rok po svojom príchode na Nový Zéland, kde teraz vyučuje na technickej univerzite.
Uctievajú si mŕtvych
„Hovoril nám, že sa mu žije na Novom Zélande dobre a ľudia sú tam dobrí a ústretoví. Cítil sa tam slobodne a nikdy sa na nič nesťažoval," povedal agentúre AP Elyanov brat, ktorý žije vo svojej vlasti. „Som si istý, že tento krvavý čin nereprezentuje Novozélanďanmi," dodal.
Rodiny obetí začali pochovávať svojich príbuzných. Po celom Novom Zélande aj inde vo svete sa tiež ľudia schádzajú a pokladajú kvety, aby si uctili mŕtvych.
Novozélandský denník The New Zealand Herald uviedol, že na podporu obetí sa v dvoch internetových zbierkach zišlo počas posledných niekoľkých hodín 2,5 milióna dolárov.
Mnoho Novozélanďanov sa snaží podporiť svojich moslimských susedov prejavmi láskavosti. Ponúkajú napríklad, že im pôjdu nakúpiť potraviny alebo ich budú sprevádzať, ak by sa v uliciach necítili bezpečne.