BRUSEL. Sústrasť obetiam krvavého útoku, ktorý sa stal v piatok v dvoch mešitách na Novom Zélande, vyjadrili britská kráľovná Alžbeta II. aj čelní predstavitelia EÚ vrátane šéfa Európskej rady Donalda Tuska a predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.
Už skôr Novému Zélandu kondolovali napríklad britská premiérka Theresa Mayová alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron či slovenský prezident Andrej Kiska.
Svetoví lídri: Nový Zéland, nenechaj sa zlomiť
Hovorkyňa Bieleho domu útok označila za krutý nenávistný čin a prezident Donald Trump uistil, že Spojené štáty stoja pri Novom Zélande.
Pápež František povedal, že ho toto nezmyselné násilie zarmútilo. Masaker odsúdila tiež Bezpečnostná rada OSN.
"Desivé udalosti v meste Christchurch ma hlboko zarmútili," uviedla vo vyhlásení britská panovníčka Alžbeta II. a príbuzným a priateľom obetí kondolovala.
Zároveň ocenila prácu novozélandských záchranných zložiek a dobrovoľníkov.
Loading
...
Predseda Európskej rady Tusk na twitteri označil udalosti na Novom Zélande za hrozné.
"Brutálny útok v meste Christchurch nikdy nezníži toleranciu a slušnosť, ktorými je Nový Zéland preslávený. My v Európe myslíme na obete a ich rodiny," dodal.
Šéf Európskej komisie Juncker tiež na twitteri napísal, že Európska únia bude vždy stáť po boku Nového Zélandu proti tým, "ktorí ohavným spôsobom chcú zničiť našu spoločnosť a naše životy".
Loading
...
"Spojené štáty útok v meste Christchurch rozhodne odsudzujú. Sme solidárni s ľudom Nového Zélandu a jeho vládou, ktorí čelia tomuto krutému činu nenávisti," oznámila hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
Prezident USA Trump na twitteri vyjadril "najhlbšiu sústrasť" Novozélanďanom.
"Tak nezmyselne zomrelo 49 ľudí a toľko ich bolo vážne zranených. Spojené štáty stoja pri Novom Zélande vo všetkom, čo môžeme urobiť. Boh žehnaj všetkým," napísal Trump.
Pápežova solidarita moslimom
Pápež František vyjadril solidaritu novozélandským moslimom a oznámil, že ho tieto "činy nezmyselného násilia veľmi zarmútili".
Loading
...
V telegrame podpísanom štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom stojí, že pápež "uisťuje všetkých Novozélanďanov a najmä moslimskú komunitu svojou solidaritou".
Bezpečnostná rada OSN označila masaker za odporný a zbabelý čin. V spoločnom vyhlásení, ktoré vrcholnému orgánu OSN predložili Kuvajt s Indonéziou, odsúdila terorizmus ako najvážnejšiu hrozbu medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Výzva duchovných lídrov občanom Slovenska
K tragédii sa vyjadrili aj slovenskí duchovní lídri kreťanstva, judaizmu a islamu, ktorí uverejnili oficiálne vyhlásenie na stránke islamonline.sk.
Pod vyhlásenie sa podpísali imám Mohamad Safwan Hasnaimám v mene Islamskej nadácia na Slovensku, rabín Misha Kapustin Misha Kapustin z Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Slovenska, františkánsky katolícky kňaz Felix Maria, animátor diela Spravodlivosť, pokoj a ochrana stvorenstva, evanjelický teológ a duchovný Ondrej Prostredník, evanjelický teológ a univerzitný profesor František Ábel, starokatolícky kňaz Martin Kováč a Mário Nicolini, výkonný riaditeľ Fóra náboženstiev sveta Slovensko.
"Ako účastníci medzináboženského dialógu na Slovensku sme šokovaní správou o teroristickom útoku na Novom Zélande, pri ktorom zahynulo podľa aktuálnych informácií 49 ľudí počas modlitby v mešitách. Vyjadrujeme našu spoluúčasť na smútku pozostalých", uviedli duchovní lídri.
"Každé náboženstvo je zneužiteľné teroristami. Tomuto zneužívaniu však nezabránime očierňovaním jedného, alebo druhého náboženstva. Zabránime mu jedine dôsledným zápasom proti fundamentalizmu v ktoromkoľvek náboženstve," doplnili zástupcovia náboženstiev na Slovensku.