RÍM. Taliansky konzervatívny politik a súčasný predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani uviedol, že niekdajší taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini počas svojho režimu "urobil aj niekoľko pozitívnych vecí".
Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.
Mussolini budoval infraštruktúru
"Predtým ako zvyšku sveta vyhlásil vojnu a nasledoval Hitlera, predtým ako zaviedol rasové zákony, pred tragickou aférou (Giacoma) Matteottiho - pred týmto všetkým urobil zopár pozitívnych vecí na vybudovanie infraštruktúry v našej krajine," povedal Tajani v rozhovore pre miestnu stanicu Radio24.
Predseda europarlamentu zdôraznil, že on sám nie je fašista, ani ním nikdy nebol.
"Ak však máme byť úprimní, postavil cesty, mosty, športové zariadenia, získal veľkú časť pozemkov v krajine (z močarísk). Ak si vytvárate úsudok o dejinách, musíte byť objektívni," dodal.
Tajani je nominat Berlusconiho strany
Tajaniho výroky odsúdil šéf politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D) v europarlamente Udo Bullmann a na svojom účte na twitteri ich označil za "neuveriteľné".
Antonio Tajani je zástupcom Berlusconiho v jeho strane Forza Italia (Taliansko, vpred!).

Agentúra DPA pripomína, že expremiér Berlusconi vyvolal rozruch, keď počas slávnosti venovanej Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v roku 2013 povedal, že okrem prijatých antisemitských rasových zákonov bol Mussolini vodcom, "ktorý v mnohých ďalších aspektoch robil dobre".
Vodca talianskeho fašizmu Benito Mussolini vládol v krajine v rokoch 1922-1943 a ako spojenec Adolfa Hitlera ju priviedol do druhej svetovej vojny. Matteotti bol opozičný poslanec a antifašista, ktorého v roku 1924 fašisti zavraždili.
Za posledné dva mesiace ide už o druhý jeho prešľap. Počas spomienkovej slávnosti pri príležitosti masakry na taliansko-slovinskom pohraničí povedal: "Nech žije Terst, nech žije talianska Istria, nech žije talianska Dalmácia..." Istria a Dalmácia pritom dnes patria Slovinsku a Chorvátsku, výrok preto vyvolal v oboch krajinách pobúrenie.
Chorvátsky prezident aj slovinský premiér to označili za neakceptovateľné. Tajani odmieta, že by išlo o vyjadrenie teritoriálneho nároku či revizionizmus.