WASHINGTON. Prezident USA Donald Trump vydal v stredu mimoriadne nariadenie s okamžitou platnosťou, ktorým pozastavil lety všetkých lietadiel typu Boeing 737 Max 8 a Max 9.
To znamená, že väčšina strojov 737 Max po celom svete zostáva na zemi.
Zmena v postoji USA
Trump reagoval na nedeľnú haváriu stroja v Etiópii, ktorá si vyžiadala životy 157 ľudí vrátane štyroch Slovákov. Toto rozhodnutie je zvratom v postoji Spojených štátov z posledných dní.
Nasleduje príklad mnohých krajín, ktoré už lety týchto typov boeingov pozastavili dovtedy, kým nebude vypracované hodnotenie ich bezpečnosti. Po USA pristúpili k uzemneniu týchto boeingov aj Brazília, Mexiko, Japonsko a Rusko.
Trump označil haváriu za "tragédiu" a dodal, že je v kontakte s Boeingom, ktorú charakterizoval ako "úžasnú spoločnosť".
Prezident uviedol, že bezpečnosť cestujúcich leteckou dopravou je "prvoradým záujmom".
Podobné črty
Ten istý model boeingu indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air sa zrútil vlani v októbri do Jávskeho mora, pričom zahynulo všetkých 189 ľudí na palube, pripomenula tlačová agentúra DPA.
Indonézia stiahla z prevádzky 11 nových boeingov, z ktorých desať patrí spoločnosti Lion Air. Teraz táto spoločnosť informovala, že v štyroch prípadoch zaznamenala ťažkosti senzorov, ktoré majú stroj udržať v správnej pozícii.
Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) oznámil, že rozhodnutie prezidenta sa zakladá na "nových dôkazoch" a spresnených údajov zo satelitov. FAA pritom ešte pred dvoma dňami odmietol pozastaviť lety strojov Boeing 737 Max 8.
Loading
...
Experti sa domnievajú, že asistenčný softvér v nových lietadlách Boeingu mohol mať podiel na oboch nešťastiach.
Pokiaľ ide o nové poznatky spomínané FAA, ide o údaje firmy Aireon, ktorá monitoruje pohyby lietadiel prostredníctvom satelitov. Správa Aireon jasnejšie než doterajšie informácie ukázala, že existujú podobnosti medzi oboma pádmi, uviedol Elwell.
Aireon v krátkych časových intervaloch zbiera z lietadiel vysielané údaje, napríklad o výške, rýchlosti alebo polohe.
Loading
...
FAA informovala, že pozastavenie letov bude platiť dovtedy, kým nebudú dôkladne preskúmané dve čierne skrinky lietadla - záznamník letových údajov a záznamník hlasov z kokpitu - a kým sa neskončí ďalšie vyšetrovanie.
Podľa šéfa agentúry Dana Elwella sa očakáva obnovenie ich letov "v priebehu niekoľkých mesiacov".
"Úrad podporil toto rozhodnutie po zozbieraní údajov a nových dôkazov, získaných na mieste havárie a dnes zanalyzovaných," vysvetlil FAA v stredu.
Loading
...
Boeing v stredu vydal vyhlásenie, že súhlasí s nariadením prezidenta Trumpa a podporuje dočasné uzemnenie týchto lietadiel. Spoločnosť odporučila celosvetovo odstaviť z prevádzky všetky lietadlá generácie Boeing MAX.
Analytici podľa televízie CNN odhadujú, že v prípade trojmesačnej výluky prevádzky to môže firmu stáť až päť miliárd dolárov. Podľa CNN dokáže spoločnosť stratu ustáť, lebo len vlani vykázala zisk 10,6 miliardy dolárov.
Najväčší podiel v nákladoch za odstávku bude zrejme odškodnenie leteckých spoločností. Už v stredu sa ozvali aerolinky Norwegian Airlines s tým, že účet za nemožnosť prevádzkovať svojich 18 lietadiel 737 MAX pošlú Boeingu.

Nahnevaní pozostalí
Nahnevaní pozostalí obetí mohli v stredu navštíviť miesto zrútenia lietadla a letecká spoločnosť Ethiopian Airlines zároveň oznámila, že čierne skrinky posiela do Európy na analýzu.
Zábery z miesta havárie zachytávali rozrušených a zúfalých členov rodín. Havárie z októbra a z tohto víkendu sú podobné, na čo už poukázali úrady. Navyše, problémy s lietadlom hlásili koncom minulého roka aj americkí piloti, napísala tlačová agentúra AFP.
Najmenej štyria piloti USA odovzdali po októbrovej nehode v Indonézii správy, v ktorých sa všetci sťažovali, že lietadlo začalo náhle padať. Dokumenty si prezrela aj agentúra AFP.
Havária letu spoločnosti Lion Air bola pripísaná systému na stabilizáciu letov.