BIHAČ. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International obvinila v stredu štáty Európskej únie (EÚ) z ignorovania "systematického, nezákonného a často násilného vracania" tisícov uchádzačov o azyl v EÚ chorvátskymi pohraničníkmi do zanedbaného a nebezpečného utečeneckého tábora v Bosne a Hercegovine.
Správa kritizuje chorvátsku políciu
Organizácia vo svojej správe píše, že "európske vlády nielenže privierajú oči nad zlomyseľnými útokmi chorvátskej polície, ale tieto aktivity aj financujú."

Ako ďalej správa uvádza, "podnecujú tak k rastúcej humanitárnej kríze na okraji Európskej únie."
Chorvátske úrady takéto obvinenia opakovane odmietli. V reakcii na správu Amnesty International chorvátsky minister vnútra Davor Bozinovič uviedol, že ministerstvo prijalo od medzinárodných organizácií viac ako 200 sťažností na údajné nezákonné a násilné vracanie migrantov, avšak po prešetrení nezistili pochybenie ani v jednom prípade.
"Vo väčšine prípadov migranti klamlivo obvinili predstaviteľov polície dúfajúc, že im to pomôže pri ďalšom pokuse dostať sa do Chorvátskej republiky," uviedol.
Bití a okrádaní migranti
Na druhej strane hovorkyňa Európskej komisie v Bruseli Mina Andreeva oznámila, že exekutíva EÚ je obvineniami znepokojená a berie ich veľmi vážne. "Akékoľvek násilie alebo zneužitie migrantov a utečencov je neakceptovateľné," uviedla pred novinármi a dodala, že EÚ bude v tomto prípade kontaktovať chorvátske úrady.
"Komisia od Chorvátska očakáva promptné prešetrenie týchto obvinení, situáciu budeme naďalej podrobne sledovať."
Tisíce migrantov uviazli v Bosne pri ich pokuse dostať sa do západnej Európy. Migranti vo väčšine prípadov cestujú ilegálne za pomoci prevádzačov. Momentálne sa v dvoch malých bosnianskych mestečkách Bihač a Velika Kladuša pri hraniciach s Chorvátskom nachádza približne päť a pol tisíc žien, mužov a detí. Ubytovaní sú v nefunkčných bývalých fabrikách bez základného vybavenia.
V tábore v Bihači sa migranti sťažujú na pravidelné bitie zo strany chorvátskych pohraničníkov. Potvrdzuje to aj správa Amnesty International, ktorá uvádza, že ľudia utekajúci pred vojnou a prenasledovaním sú "bití a okrádaní chorvátskou políciou a násilne vracaní spať do právnej neistoty, ponechaní na milosť zlyhávajúcemu azylovému systému v Bosne a Hercegovine."