BRUSEL, BRATISLAVA. Ani keď sa v lete 2017 stretávali prvýkrát s britskou protistranou, neočakávali európski vyjednávači, že rozhovory o vzťahoch po odchode Veľkej Británie z Európskej únie budú jednoduché.
Mali pred sebou obrovskú úlohu – pretrhnúť štyridsať rokov budované úzke vzťahy a nájsť niečo, čím ich nahradiť.
Zrejme ani tí najväčší skeptici však neočakávali, že by sa naozaj mohlo odohrať súčasné fiasko.
"V Bruseli prevláda pocit obrovského mrhania časom a energiou," zhrnul Le Monde pocity v centre Európskej únie v stredu doobeda, deň po tom, ako britskí poslanci aj druhýkrát odmietli dohodu o odchode Británie.
Spravili sme všetko, čo sme mohli

Brexit má nastať o šestnásť dní a nikto nevie, ako bude vyzerať.
"Spravili sme všetko možné, aby sme pomohli premiérke pretlačiť dohodu o odchode," povedal hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
"K dohode sme doplnili ďalšie uistenia v decembri 2018, v januári aj v noci na utorok. Ťažko si predstaviť, čo viac sme mohli urobiť."
Na britských poslancov nezabrala ani deklarácia, že Európska únia nemá záujem naťahovať severoírsku poistku, ktorá sľubovala otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom, donekonečna.
Väčšine zástancov tvrdého brexitu sa nepáčilo, že deklarácia nemá právnu záväznosť.
A výsledok rokovaní medzi šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a britskou premiérkou, ktorý oznámili v noci na utorok, ich nepresvedčil.