SME

Súdny dvor EÚ nariadil zverejnenie štúdií o škodlivosti glyfosátu

Glyfosát je najpoužívanejší prostriedok proti burine v EÚ a na svete

Fľaše s hnojivom Roundup od gigantu Monsanto, ktoré obsahujú herbicíd glyfosát.Fľaše s hnojivom Roundup od gigantu Monsanto, ktoré obsahujú herbicíd glyfosát. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL. Súdny dvor Európskej Únie vo štvrtok (7.3.) rozhodol o povinnosti Európskej agentúry pre potravinovú bezpečnosť (EFSA) zverejniť štúdie o možných účinkoch glyfosátu na zdravie.

EFSA odmietala štúdie o toxicite a karcinogenite glyfosátu zverejniť z dôvodu ochrany obchodných a finančných záujmov výrobcov.

Glyfosát ničí burinu

Glyfosát je najpoužívanejší prostriedok proti burine v EÚ a na svete - s jeho používaním sú však spájané obavy, že môže byť nebezpečný pre zdravie ľudí.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označuje túto látku za pravdepodobne karcinogénnu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, však považujú glyfosát za neškodný.

Členské krajiny EÚ v novembri 2017 odsúhlasili používanie glyfosátu na ďalších päť rokov, do konca roku 2022. Európsky parlament po roku 2022 požaduje absolútny zákaz používania tejto látky.

Ide o verejný záujem

Súdny dvor EÚ vo štvrtok upozornil, že verejný záujem mať prístup k informáciám týkajúcim sa účinkov na životné prostredie znamená poznať nielen to, čo sa uvoľní alebo sa môže uvoľniť do životného prostredia, ale aj pochopiť spôsob, akým by mohlo byť životné prostredie ovplyvnené sporným chemickým prvkom.

Súdna inštitúcia z Luxemburgu pripomenula, že EFSA po tom, ako v marci 2014 vo svojej hodnotiacej správe odobrila obnovenie licencie pre glyfosát, dostala dve oficiálne žiadosti o prístup k dokumentom, ktoré by jej rozhodnutie vysvetlili.

SkryťVypnúť reklamu

Zatajovanie z obáv o finančné straty

Medzi žiadateľmi bola aj skupina poslancov Európskeho parlamentu. Ich záujem sa týkal možnej toxicity a karcinogenity glyfosátu.

EFSA tieto žiadosti odmietla, pričom svoje rozhodnutie zdôvodnila aj tým, že zverejnenie takýchto informácií by mohlo poškodiť obchodné a finančné záujmy spoločností, ktoré predložili správy o štúdiách, že neexistoval verejný záujem odôvodňujúci zverejnenie uvedených dokumentov a že neexistoval prevažujúci verejný záujem odôvodňujúci zverejnenie častí štúdií, ku ktorým žiadatelia žiadali prístup.

Neochota EFSA zverejniť požadované dokumenty skončila žalobou na Súdnom dvore EÚ.

Súd sa vo štvrtok odvolal na skutočnosť, že zverejnenie informácií, ktoré sa týkajú "emisií do životného prostredia", sa považuje za "prevažujúci verejný záujem" v porovnaní so záujmom o ochranu obchodných záujmov určitej fyzickej alebo právnickej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že EFSA sa nemôže odvolávať na ochranu obchodných záujmov v snahe zabrániť zverejneniu informácií o vplyvoch podozrivej chemickej látky.

Súd rozhodol, že v prípade látky glyfosát musí mať verejnosť prístup nielen k informáciám o emisiách ako takých, ale aj k informáciám o strednodobých až dlhodobých dôsledkoch emisií spôsobených glyfosátom na životné prostredie, a aké môžu byť účinky tejto látky na "necielené organizmy" (čiže aj ľudí).

Podľa Súdneho dvora EÚ je verejným záujmom nielen samotný prístup k informáciám o emisiách určitej látky do životného prostredia alebo o tom, čo sa predpokladá, že sa môže dostať do životného prostredia, ale aj pochopiť spôsob, ako by mohlo byť životné prostredie ovplyvnené emisiami príslušnej látky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 28 778
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 090
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 687
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 901
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 549
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 735
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 642
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Prokuratúra vyšetruje ďalších 75 prípadov.


TASR 1
Za morom, teplom a slnkom cestujú Slováci radi napríklad aj na Maldivy.

Vláda sa na tom dohodla takmer pred rokom.


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Výmenou za dobrovoľný odchod im ponúkne peniaze.


TASR 1
Rakúski policajti stoja na hlavnej železničnej stanici v Salzburgu.

Chcú odradiť prevádzačov nelegálnych migrantov.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu