SOUL. Severná Kórea odvysielala dokumentárny film o summite vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom z minulého týždňa.
Snímka zdôrazňuje dobrý vzťah oboch štátnikov, neúspech rokovaní naopak zamlčala, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters.
Žiadne nezhody medzi štátnikmi
Dokument, ktorý má približne 78 minút, zobrazuje hlavné okamihy počas Kimovej cesty vlakom do vietnamskej metropoly Hanoja, rokovania s Trumpom, návštevu severokórejského veľvyslanectva vo Vietname a cestu jeho pobočníka po turistických pamiatkach a priemyselných objektoch.
Do vysielania štátnej televízie sa film dostal v utorok večer.
Štátom kontrolované médiá neuviedli, že schôdzka sa skončila neúspechom.
Nezmienili nijaké nezhody medzi oboma štátnikmi, ktorým sa nepodarilo zjednotiť stanoviská oboch krajín vo veciach ukončenia severokórejského jadrového programu a uvoľnenia medzinárodných sankcií.
Usmiati lídri, zamračený poradca

Film naopak zobrazoval oboch lídrov, ako sa po skončení summitu usmievajú, potriasajú si rukami a hovoria, že sa dohodli na ďalších osobných stretnutiach a že budú pokračovať v "konštruktívnom dialógu".
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton, ktorého predtým severokórejský režim pranieroval za jeho "ľahkomyseľné poznámky" porovnávajúce KĽDR s Líbyou, je na snímke zachytený s kamennou tvárou, zatiaľ čo všetci ostatní členovia americkej delegácie sa usmievajú.
Obe krajiny "môžu prekonať zákruty i tvrdé skúšky a pokročiť ďalej, ak obe strany prídu s čestnými návrhmi založenými na princípoch, ktoré budú navzájom prijateľné a rešpektované, a pustia sa do rokovaní so správnym prístupom a ochotou riešiť problémy", uvádza sa v dokumente.
Trumpove prehnané požiadavky

Poprední severokórejskí činitelia obvinili americkú stranu zo vznášania "prehnaných požiadavok" a varovali, že Kim môže "stratiť ochotu dosiahnuť dohodu".
Dokument, ktorý nespomína neúspech rozhovorov a zameriava sa predovšetkým na vzťah medzi oboma lídrami, podľa expertov vypovedá o tom, že Pchjongjang má záujem o ďalšie rokovania.
Trump po summite povedal, že KĽDR žiadala plošné zrušenie sankcií, zatiaľ čo severokórejskí predstavitelia uviedli, že žiadali iba ich čiastočné zrušenie výmenou za uzavretie hlavného jadrového zariadenia v Jongbjone.