LONDÝN, BRATISLAVA. V referende hlasovalo v roku 2016 viac ako sedemnásť miliónov britských občanov za odchod krajiny z Európskej únie. Ich hlas potvrdilo o rok neskôr 494 zo 650 poslancov.
"A určili 29. marec 2019 ako dátum odchodu bez ohľadu na to, či je na svete dohoda, alebo nie,“ pripomína v komentári pre bulvárny denník The Sun konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg.
Ten je jedným z najhlasnejších zástancov tvrdého brexitu a napriek tomu, že pred chaosom na konci marca varujú vlády a podnikatelia, opakuje, že termín odchodu by sa nemal posúvať. Poslanci vraj rozhodli a mali by si stáť za slovom.
Úniu majú radšej ako demokraciu

Rees-Mogg je jedným z desiatok poslancov, ktorí majú takýto postoj, no v parlamente majú silu na to, aby zablokovali dohodu premiérky Theresy Mayovej, ak svoj postoj nezmenia opoziční labouristi.
"Mali by sme pamätať, že tí, ktorí milujú Európsku úniu, ju majú radšej ako demokraciu a vždy to tak bolo,“ píše v článku, ktorý sa dá označiť za manifest zástancov tvrdého brexitu v mesiaci britského odchodu.
"Preto v minulosti ignorovali toľko voličských hlasov a preto sú dnes medzi európskou elitou referendá také nepopulárne,“ napísal, čím pripomenul najmä opakovanie referenda o Lisabonskej zmluve v Írsku v roku 2009.
Britskí poslanci v januári historickým rozdielom odmietli dohodu, ktorú Mayová v novembri priniesla z Bruselu. Premiérku poslali s mandátom späť na kontinent, aby znovu rokovala o takzvanej severoírskej poistke.