LONDÝN, BRATISLAVA. Theresa Mayová ani jej poradcovia nerozumeli tomu, ako funguje Európska únia, a preto sa v roku 2016 rozhodli pre vyjednávaciu stratégiu, ktorá bola odsúdená na neúspech.
V pondelok to skonštatoval bývalý britský veľvyslanec pri Európskej únii Ivan Rogers, ktorého citoval denník Guardian.
Rogers odstúpil pred rokom a odvtedy je známy ako autor najzávažnejších analýz, v ktorých rozoberá nedorozumenia medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou, píše Guardian.
Na pondelkovej prednáške pre Inštitút vládnutia vyhlásil, že Spojené kráľovstvo žilo v ilúzii, že by mohlo obchádzať Brusel priamymi dohodami s vládami členských štátov.
“Nefunguje to ako britská politika, kde sa jeden líder dohaduje s druhým. V Európskej únii sa rokuje s byrokratmi, štátnymi úradníkmi, s ľuďmi na vrchole inštitúcií.
„
"Nefunguje to ako britská politika, kde sa jeden líder dohaduje s druhým. V Európskej únii sa rokuje s byrokratmi, štátnymi úradníkmi, s ľuďmi na vrchole inštitúcií," tvrdí.
Británia má Európsku úniu opustiť 29. marca, ale tento termín je čoraz otáznejší.
Hoci Mayová na ňom trvá, sama posunula termín, keď majú o novej vyrokovanej dohode hlasovať britskí poslanci.
"Zmysluplné rozhodnutie", ktoré poslancom sľubuje zákon o brexite, by mali vykonať najneskôr 12. marca. Pôvodne sa malo hlasovať už tento týždeň.
Dohodu, ktorú Mayová s európskymi lídrami podpísala ešte v novembri, v januári britskí poslanci historickou väčšinou odmietli.
Premiérka potom dostala mandát vrátiť sa do Bruselu a znovu prerokovať najspornejšiu časť dohody, takzvanú írsku poistku, ktorá má zabezpečiť, že hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou ostane otvorená aj po odchode Spojeného kráľovstva zo spoločného trhu.
Európskym lídrom sa však znovu rokovať o dohode nechce.
Koncom februára britský Guardian citoval zdroj z prostredia Bruselu, podľa ktorého by sa brexit mohol posunúť až o 21 mesiacov.