ISTANBUL. Telo saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího, ktorý bol zavraždený vlani v októbri na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, bolo zrejme spálené vo veľkej peci na dvore rezidencie generálneho konzula Saudskej Arábie neďaleko miesta vraždy.
Tvrdí to dokumentárny film katarskej televízie Al-Džazíra, odvysielaný v nedeľu.
Rijád tvrdenia odmieta
Chášukdží, ktorý žil od roku 2017 v USA a písal pre The Washington Post, kritizoval vedenie svojej vlasti, vrátane saudského korunného princa Muhammada bin Salmána.
Podľa The Washington Post či organizácie Human Rights Watch, ktoré sa odvolávajú na správu americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), nariadil vraždu priamo korunný princ, čo Rijád odmieta.
Saudská Arábia však o vražde dlho mlčala a prehliadku konzulátu umožnila tureckej polícii až skoro dva týždne po čine.
Telo doteraz nenašli
Rijád najskôr tvrdil, že novinár odišiel z konzulátu 2. októbra živý. Po viac ako dvoch týždňoch vedenie Saudskej Arábie priznalo, že novinár tam bol zabitý, najprv ale tvrdilo, že sa to stalo pri potýčke.

Neskôr Rijád priznal vraždu, z ktorej obvinil 11 ľudí. Trvá ale na tom, že korunný princ likvidáciu novinára nenariadil.
Telo novinára, ktorý si šiel na konzulát vybaviť doklady kvôli svadbe, sa doteraz nenašlo.
Turecká polícia už v októbri uviedla, že má audionahrávky, ktoré dala Ankara k dispozícii aj CIA.
Podľa týchto záznamov bol novinár na konzuláte brutálne zavraždený a asi rozštvrtený.
Spálené počas troch dní
Al-Džazíra natočila dokument, v ktorom hovorila okrem Chášukdžího snúbenice a jeho priateľov i s tureckými vyšetrovateľmi a mužom, ktorý staval pec v rezidencii saudskoarabského generálneho konzula.

Podľa tureckých vyšetrovateľov bolo telo spálené v peci počas troch dní.
Do rezidencie, vzdialenej niekoľko stoviek metrov od konzulátu, ho zrejme prepravili v niekoľkých vreciach.
Al-Džazíra tiež uviedla, že v peci potom grilovali veľké množstvo mäsa, aby sa prekryli stopy po spálení novinárovho tela.
Konkrétne kroky voči Rijádu
Vražda novinára Chášukdžího vyvolala v októbri veľký medzinárodný rozruch, ktorý ale postupne utíchol. A len málo krajín zareagovalo konkrétnymi krokmi voči Rijádu.
Americký prezident Donald Trump dokonca v novembri uviedol, že USA zostanú neochvejným partnerom Saudskej Arábie, aj keby sa ukázalo, že za vraždou Chášukdžího stál korunný princ.
Závery CIA označil Trump za nepresvedčivé.
Volanie niektorých po medzinárodnom vyšetrovaní vraždy bolo vypočuté až tento rok, keď Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva OSN poveril vyšetrovaním svoju zvláštnu spravodajkyňu Agnès Callamardovú.
Tá po návšteve Turecka minulý mesiac uviedla, že vraždu zosnovali a vykonali "štátni činitelia Saudskej Arábie".
Záverečnú správu má predložiť v júni.