Bagdad 26. januára (TASR) - Skupina pracovníkov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) začala dnes inšpekciu v Iraku, ktorej cieľom je uistiť sa o tom, že sa iracký jadrový materiál nevyužíva na vojenské zbrojné programy.
Inšpekcia prebieha v rámci medzinárodnej Dohody o nešírení jadrových zbraní a o jej uskutočnení ešte začiatkom minulého týždňa informovalo bagdadské ministerstvo zahraničných vecí.
Ako po prílete do Bagdadu v piatok večer konštatoval vedúci sedemčlennej misie Poliak Andrzej Pietruzewiski, ide iba o rutinnú inšpekciu, aká sa uskutočnila v rámci dohody medzi Irakom a MAAE o nešírení jadrových zbraní aj minulý rok.
"Skontrolujeme jadrový materiál - ide o čisto technickú úlohu. Zozbierané údaje bude analyzovať OSN, ktorá potom závery oznámi irackým úradom," dodal Pietruzewiski.
Inšpekcia MAAE v januári minulého roku konštatovala, že zapečatené iracké zásoby uránu zostali nedotknuté. O niekoľko mesiacov neskôr, v júni 2001, však vyhlásila, že nemôže zaručiť, že Irak a Severná Kórea skutočne dodržiavajú záväzky vyplývajúce z Dohody o nešírení jadrových zbraní.
Inšpekcie MAAE nesúvisia s odzbrojovacím programom, ktorý Iraku ukladá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN z roku 1991. Odzbrojovací program uviazol v mŕtvom bode po tom, čo Bagdad v decembri 1998 medzinárodných inšpektorov vyhostil.