SME

S osýpkami bojuje celý svet, za epidémiu môžu najmä odporcovia očkovania

Najhoršia je situácia na Ukrajine.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KYJEV, BRATISLAVA. Sú mimoriadne nákazlivé a šíria sa rýchlejšie ako chrípka, tuberkulóza či ebola. Hoci proti nim dávno existuje účinné očkovanie, v mnohých krajinách sveta sú osýpky na vzostupe, dokonca vo fáze epidémie.

V správe na to upozornila organizácia UNICEF.

Desaťtisíce nakazených Ukrajincov

Najhoršia je situácia na Ukrajine. Kým v roku 2017 tu zaznamenali 4782 prípadov osýpok, vlani to bolo až 35 120 prípadov, čo zodpovedá 634-percentnému medziročnému nárastu.

Tamojšie úrady zároveň informovali, že len v prvých dvoch mesiacoch roka 2019 sa nakazilo ďalších 24-tisíc Ukrajincov. Osem ľudí vrátane dvoch detí už tento rok na osýpky zomrelo.

SkryťVypnúť reklamu

Kým na Kryme je prístup k zdravotnej starostlivosti obmedzený pre vojenský konflikt s Ruskom, vo zvyšných oblastiach krajiny je nízky počet zaočkovaných detí podľa analytikov spôsobený najmä nedôverou rodičov k vakcínam.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Kde sú na vine odporcovia očkovania

UNICEF pritom zdôrazňuje, že v roku 2018 sa osýpky nešírili len v regiónoch postihnutých konfliktmi, kde sú vakcíny menej dostupné.

Naopak, počet chorých výrazne vzrástol aj vo Francúzsku, ktoré patrí k desiatim krajinám s najvyšším nárastom počtu nakazených. Odborníci to v prípade európskej krajiny s kvalitným zdravotníctvom pripisujú takmer výhradne odmietavému prístupu k očkovaniu.

Takmer všetkým prípadom možno predísť a napriek tomu sa deti opakovane nakazia aj v oblastiach, kde to jednoducho niet čím ospravedlniť.

výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta H. Forová

Pacientov proti osýpkam očkujú vakcínou MMR, ktorá podľa viacerých dezinformačných webov a prívržencov takzvaného antivax hnutia spôsobuje autizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci štúdia zverejnená v roku 2014 nezistila, že by sa vznik autizmu spájal s MMR vakcínou, strach, ktorý falošné správy spôsobili, vyvolal vlnu nedôvery k očkovaniu.

Napríklad v juhoamerickej Brazílii, ktorá ešte v roku 2017 nehlásila žiadne prípady osýpok, vlani zaznamenali viac ako desaťtisíc nakazených.

Lekári zdôrazňujú, že osýpky sú vírusové ochorenie. Preto ak sa nimi raz človek nakazí, neexistuje žiadny špecifický liek, ako sú napríklad antibiotiká pri bakteriálnych ochoreniach. Z tohto pohľadu je preto očkovanie najúčinnejšou prevenciou.

"Takmer všetkým prípadom možno predísť a napriek tomu sa deti opakovane nakazia aj v oblastiach, kde to jednoducho niet čím ospravedlniť," vyhlásila výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta H. Forová.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcínu MMR však nemôžu dostať veľmi malé deti či onkologickí pacienti. Televízia CNN preto zdôrazňuje, že dôležitá je takzvaná kolektívna imunita.

Ak je proti osýpkam zaočkovaná dostatočná časť populácie, rapídne klesá riziko, že dôjde k epidémii, pri ktorej by sa mohli nakaziť pacienti bez možnosti dať sa zaočkovať.

Vírusy a vírusové ochorenia

Ilustračné foto.

Pacientom je Američan, ktorý predtým navštívil Kongo.


9
Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť na ARO bola minulý týždeň v kraji v okrese Ilava.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 547
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 297
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 325
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 973
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 528
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 191
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 029
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 973
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Alexander Uss plánoval vývoz americkej vojenskej technológie do Ruska.


TASR
Ilustračná fotografia.

Panamský prezident Mulino odmietol uznať znovuzvolenie Madura.


TASR
Európsky parlament

So štyrmi ďalšími europoslancami bola podozrivá z účasti na korupčnej kauze.


TASR
Izraelský opozičný líder Jair Lapid.

Tvrdí, že proces je poznačený konfliktom záujmov premiéra Netanjahua.


TASR

Sportnet

Dánski hokejisti oslavujú víťazstvo nad Kanadou 2:1 vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.

Víťazstvo Dánska nad Kanadou zaradí medzi najväčšie hokejové prekvapenia.


Carter Verhaeghe (v strede), Nate Schmidt (vľavo) a Sam Bennett sa tešia po strelenom góle v zápase Carolina Hurricanes - Florida Panthers v 2. finále Východnej konferencie v play-off NHL.

Bobrovskyj zaznamenal tretie čisté konto v prebiehajúcom play-off.


TASR
Hokejisti Dánska po víťazstve nad Kanadou.

Pozrite si program semifinále na MS v hokeji 2025.


Stano Benčat, Ondrej Rusnák a Boris Valábik debatujú v podcaste Hokejový BOSS.

Hokejový BOSS hodnotí vystúpenie Slovákov na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu