BRUSEL. Kresťanskodemokratické strany z Belgicka a Luxemburska chcú z Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente, vyhodiť stranu Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.
Dve členské strany EPP z Belgicka a jedna z Luxemburska napísali v tejto záležitosti vedeniu a požiadali ho o vylúčenie Fideszu.

Ako dôvod uviedli, že maďarský líder "koná v hrubom rozpore s hodnotami EPP".
"Orbánove excesy sú neprípustné a nemôžeme ich viac podporovať," uviedol v piatok Maxime Prévot, líder belgickej frankofónnej strany CdH. Prípadné vylúčenie Fideszu by mohlo mať dopad na májové voľby do Európskeho parlamentu.
Orbán vedie kampaň proti členovi EPP a predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi, pričom ho obviňuje, že otvoril vonkajšie hranice Európskej únie nekontrolovanej migrácii.