BOGOTA, BRATISLAVA. Bude to ako dominový efekt. Veľa vojakov chce zbehnúť od vojska.
Tak opisuje situáciu vo venezuelskej armáde jeden z desiatok dezertérov, ktorí cez víkend zložili zbrane a prebehli cez hranicu do Kolumbie.

Dvadsaťdeväťročný muž sa s britskou spravodajskou stanicou BBC rozprával pod podmienkou anonymity.
Dezertéri sa neboja ani tak o seba, ako o bezpečnosť svojich rodín, ktoré zostali vo Venezuele.
Armádu ich už opustilo vyše sto, pričom väčšina vojakov prešla do Kolumbie v čase sobotňajších krvavých zrážok s demonštrantmi, ktorí sa dožadovali humanitárnej pomoci.
Najmenej dvaja mŕtvi
Napätie vzrástlo po tom, ako prezident Nicolás Maduro poslal vojakov, aby zablokovali cesty a mosty na hraniciach so susednou Brazíliou a Kolumbiou, cez ktoré mala do krajiny prúdiť pomoc zo Spojených štátov, pričom išlo najmä o dodávky jedla a liekov.
“Moja dcéra zostala vo Venezuele a to ma trápi najviac. Je to komplikované, netuším, čo jej teraz môžu urobiť.
„
Pri týchto zrážkach medzi civilistami a vojakmi, ktorí zostali lojálni voči Madurovi, zahynuli najmenej dvaja ľudia.
Samozvaný dočasný prezident Venezuely Juan Guaidó medzitým vyhlásil, že Maduro musí odstúpiť.
Guaidó, ktorého uznalo za dočasného lídra tejto juhoamerickej krajiny vyše 50 krajín, vyzval ďalšie vlády, aby zvážili "všetky opatrenia" na zosadenie Madura.
Medzi dezertérmi sú aj ženy. Jedna z nich pre BBC uviedla, že keď videla sobotňajšie strety vojakov s civilistami, mala na mysli iba to, že "nemôže ublížiť vlastným ľuďom".
Dcéra ostala vo Venezuele

Rozhodnutie nezasiahnuť proti neozbrojeným ľuďom - čakajúcim na lieky - a namiesto toho rýchlo ujsť za hranice však spôsobilo, že svoje dieťa nemohla vziať so sebou.
"Moja dcéra zostala vo Venezuele a to ma trápi najviac. Je to komplikované, netuším, čo jej teraz môžu urobiť," vysvetľuje dezertérka.
Pomery vo Venezuele sú čoraz ťažšie, americký prezident Donald Trump dokonca nevylúčil ani ozbrojenú reakciu na vývoj vyhrotenej situácie v krajine.