Teherán 26. januára (TASR) - Irán je rozhodnutý zabrániť vstupu teroristov z organizácie al-Káida na svoje územie a v prípade, že prekročia hranice, ich bude prenasledovať, vyhlásil dnes iránsky minister zahraničných vecí Kamál Charází.
"Irán uzavrel celú svoju hranicu s Afganistanu a myslí to veľmi vážne, keď tvrdí, že zablokuje členom al-Káidy vstup do krajiny. A ak by sa im to podarilo, budeme ich rozhodne prenasledovať," povedal Charází na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.
Charázího vyhlásenie je reakciou na obvinenia zo strany USA, že americkou armádou prenasledovaní bojovníci siete al-Káida nachádzajú útočisko v Iráne.
Šéf iránskej diplomacie poprel zároveň akékoľvek zasahovanie svojej krajiny do vnútorných záležitostí Afganistanu, predovšetkým údajné vyzbrojovanie afganských veliteľov. Spolupráca s pohraničnými afganskými provinciami je podľa jeho slov koordinovaná s centrálnou vládou v Kábule.
Annan v tejto súvislosti uviedol, že podľa informácií, ktoré získal v Islamabade a Kábule, Irán plne spolupracuje s OSN a afganskou prechodnou vládou premiéra Hamída Karzaja. Teherán podľa neho zohráva kľúčovú úlohu pri obnove vojnou zničeného Afganistanu.
Iránsky prezident Muhammad Chatámí dnes na stretnutí s Annanom predložil návrh na uskutočnenie summitu OSN, ktorého témou by bol boj proti terorizmu.
Chatámí označil OSN za jedinú medzinárodnú inštitúciu kvalifikovanú na to, aby definovala, čo je terorizmus, a určila spôsob vhodnej konfrontácie s týmto problémom.
Za sponzorov terorizmu je všeobecne považované zvrhnuté afganské fundamentalistické hnutie Taliban, konštatoval Chatámí. Zdôraznil však zároveň, že oveľa komplikovanejšou záležitosťou v tomto smere je pokračujúci boj proti terorizmu na Blízkom východe.
Izrael a USA považujú za teroristov protiizraelské skupiny ako Hizballáh, Hamas či Islamský džihád. Irán a niektoré arabské štáty ich však označujú za bojovníkov za slobodu.
V rozhovoroch s iránskymi predstaviteľmi v Teheráne Annan predstavil svoju definíciu terorizmu.
"O terorizme môžeme hovoriť vtedy, keď dochádza k úmyselným útokom proti nevinným civilistom," povedal generálny tajomník OSN.
Súčasnú napätú situáciu na Blízkom východe Annan označil za "zúfalú", zdôraznil však, že OSN sa nevzdá nádeje na dosiahnutie mierového urovnania krízy.
Krátko pred stretnutím Annana s Muhammadom Chatámím dnes teheránska polícia musela rozohnať dav asi 3000 učiteľov, ktorí na demonštrácii pred prezidentským úradom požadovali zvýšenie platov.
Polícia zatkla najmenej 15 osôb. Zatiaľ nie je známe, či bol pri protestnej akcii niekto zranený. Približne polovicu demonštrantov tvorili ženy. Nie je jasné, či sa o demonštrácii dozvedel aj samotný Annan.
Asi 10.000 učiteľov demonštrovalo za zvýšenie platov aj v utorok pred budovou parlamentu. Priemerný mesačný plat iránskych učiteľov predstavuje v prepočte asi 100 dolárov.
Polícia medzitým rozohnala aj zhromaždenie asi 20 príbuzných liberálnych disidentov, ktorí sa zišli pred pobočkou OSN v Teheráne, aby doručili list adresovaný generálnemu tajomníkovi.
Agenti konzervatívnej iránskej justície zadržali v uplynulom roku desiatky disidentov. Hoci väčšinu z nich prepustili na kauciu, šiesti sa aj naďalej nachádzajú vo väzbe.
3 2 1 sla pel