Bejrút 26. januára (TASR) - Pohreb bývalého člena niekoľkých libanonských prosýrskych vlád a bývalého veliteľa kresťanskej falangy Elieho Hobeiku, ktorý prišiel vo štvrtok o život pri atentáte, konal sa dnes v Bejrúte za prítomnosti asi 3000 jeho prívržencov.
Hobeika, ktorý sa mal stať kľúčovým svedkom v súdnom procese proti terajšiemu izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi, zahynul pri bombovom útoku vo štvrtok v Bejrúte spolu so svojimi tromi osobnými strážcami. Libanon a Palestínčania obviňujú z atentátu izraelské tajné služby, zatiaľ čo Tel Aviv ukazuje prstom na Sýriu.
Príprava procesu so Šaronom je v plnom prúde. Súd sa bude zaoberať žalobou palestínskych utečencov, ktorú v Belgicku podali na premiéra židovského štátu. Obhajcovia Palestínčanov pred nedávnom uviedli, že Hobeikovo svedectvo a ním poskytnuté dokumenty mohli belgický proces proti Šaronovi posilniť.
Hobeika bol veliteľom proizraelsky orientovaných Libanonských kresťanských milícií, ktoré v roku 1982 zmasakrovali stovky palestínskych utečencov v bejrútskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla po izraelskej invázii do Libanonu.
V čase masakier boli tábory obkľúčené izraelskými vojakmi a ministrom obrany židovského štátu, vedúcim izraelskú inváziu, bol v tom čase súčasný premiér Ariel Šaron.
Hobeika o úmysle vystúpiť v úlohe korunného svedka informoval v utorok v Libanone na tajnom stretnutí s dvoma belgickými senátormi. Ako uviedol predseda justičného výboru belgického Senátu Josy Dubié, Hobeika ho ubezpečil, že do masakier z roku 1982 nebol zapletený a má dôkazy o svojej nevine.
Bruselský odvolací súd 6. marca rozhodne o tom, či Šaron bude súdený v Belgicku na základe zákona, ktorý zmocňuje belgické súdy súdiť cudzincov obvinených zo zločinov proti ľudskosti, nech boli spáchané kdekoľvek.
Šaronov právny zástupca Adrien Massert uviedol, že vražda Hobeiku nemá nič spoločné s otázkou jurisdikcie a že o celom prípade rozhodne apelačný súd v Bruseli. Proti jeho verdiktu môže byť podané odvolanie.
Massert v stredu navrhol, aby bol súdny proces presunutý z belgickej metropoly do Libanonu. Belgicko nie je podľa neho v tomto prípade vôbec oprávnené konať. "Ak chceme túto záležitosť vyšetrovať, malo by sa tak stať v Libanone, pretože tam k udalostiam došlo," povedal novinárom. Navyše Libanon prijal v roku 1991 amnestiu, ktorá by sa vzťahovala aj na Šarona. Argumentoval tiež diplomatickou imunitou, ktorú Šaron požíva ako premiér.
4 20 pel