Európski džihádisti, ktorí sa vrátia z Iraku alebo zo Sýrie, nemusia organizovať veľké útoky, no môžu hovoriť o svojich skúsenostiach a motivovať budúcich extrémistov, tvrdí pre SME analytik Globsecu KACPER REKAWEK, ktorý sa venuje výskumu džihádistov v Európe.
V rozhovore zároveň opisuje, ktorých bývalých bojovníkov Islamského štátu je najľahšie odsúdiť a kedy je to komplikovanejšie.
Americký prezident Donald Trump európskym štátom odkázal, že by mali prijať 800 bojovníkov Islamského štátu, ktorí sú v kurdskom zajatí. Akú reakciu očakávate?
"Otázne je, či naozaj ide o osemsto bojovníkov, lebo medzi zajatcami sú aj ženy či deti. Treba rozlíšiť, kto bol naozaj kto. Pre amerického prezidenta nie sú podobné vyjadrenia ťažké, keďže medzi bojovníkmi Islamského štátu bolo len asi sedemdesiat Američanov."

Môžu ich doma odsúdiť za terorizmus?
"Štáty majú zodpovednosť za svojich občanov, môžu ich doma súdiť, ale na druhej strane je možné, že nebude dosť dôkazov, ktoré by obstáli pred súdom. Pomerne jednoduché je zdokladovať skutky a odsúdiť ľudí, ktorí sa svojou činnosťou chválili na sociálnych sieťach, ale nie všetci tam boli aktívni.
Pri mnohých tušíme, akú mali kariéru, ale nevieme to presne. Medzi džihádistami bolo napríklad veľa Belgičanov, ale Belgicko ako malá krajina nebola v Iraku či v Sýrii veľmi aktívna, takže nemá dostatok informácií. Môžu im pomôcť Francúzsko alebo Británia, ale pre tieto krajiny budú zase prioritou vlastní občania.
Vo všeobecnosti však platí, že každý príbeh je individuálny, ak Trump hovorí, že Európa má zobrať tých ľudí ako skupinu, nie je to také jednoznačné, niektorých ľudí môžu európske štáty odmietnuť."
Nemôžu týchto ľudí súdiť na územiach, kde svoje činy konali?