CHEYENNE, BRATISLAVA. Sú dezorientované, vychudnuté, extrémne slintajú, nedokážu normálne chodiť, pomočujú sa a nemajú strach z ľudí, naopak, správajú sa agresívne.
Týmito príznakmi sa na jeleňoch a losoch prejavuje choroba chronickej straty hmotnosti známa pod anglickou skratkou CWD alebo pod označením "choroba jeleňov zombie".
V USA sa rozšírila do 24 štátov a postihla aj dve provincie v Kanade. Odborníci pred ňou teraz varujú, pretože podľa nich môže napadnúť aj ľudský organizmus - podobne ako choroba šialených kráv.
Žiadna liečba ani vakcína
Aj v tomto prípade ide o prionové ochorenie, teda smrteľné neurodegeneratívne ochorenie spôsobené patogénmi, ktoré postihuje ľudí aj zvieratá.
“Je možné, že počet nakazených ľudí bude značný.
„
Choroba sa podľa webu Huffington Post prenáša telesnými tekutinami, ako sú sliny, krv a moč, ale aj výkalmi, pričom nemusí dôjsť k priamemu kontaktu s výlučkami chorých zvierat, aby sa zdravé jedince nakazili.
Môže trvať aj viac ako rok, kým sa príznaky na infikovaných zvieratách prejavia.
Zatiaľ neexistuje žiadna liečba ani vakcína, ktorá by pomohla vybudovať imunitu proti CWD.
Hoci doteraz lekári nezaznamenali žiadny prípad prenosu choroby zo zvieraťa na človeka, upozorňujú, že je iba otázkou času, kým k tomu dôjde. Argumentujú pri tom laboratórnymi testami.

Ukázalo sa totiž, že chorobou CWD sa môžu nakaziť aj viaceré iné živočíchy vrátane primátov.
"Je pravdepodobné, že v najbližších rokoch zaznamenáme prípady nákazy u ľudí, ktoré budú spojené s konzumáciou kontaminovaného mäsa," uviedol Michael Osterholm, riaditeľ Centra pre výskum infekčných chorôb Univerzity v Minnesote. "Je možné, že počet nakazených ľudí bude značný a nebudú to izolované udalosti," dodáva Osterholm, ktorého cituje denník USA Today.
Mozog ako špongia
Choroba CWD napáda mozog a miechu jeleňov. Spôsobuje, že bunky v nich sa zhlukujú a napokon prasknú, pričom po sebe zanechajú mikroskopické prázdne priestory v mozgovej hmote, čo spôsobí, že mozog napokon vyzerá ako špongia.
Vedci CWD prvýkrát zaznamenali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v americkom Colorade, pričom choroba sa začala masívnejšie šíriť až okolo roku 2000. Dnes je nákazou najviac postihnutý štát Wyoming, ale aj susedná Nebraska, Colorado a Utah.
Loading
...