WASHINGTON, BRATISLAVA. Za posledný rok prekročilo našu hranicu nelegálne najmenej ľudí za posledných 45 rokov, pochválil sa pred rokom americký prezident Donald Trump na twitteri. „Pohraničníci robia našej vlasti skvelú službu,“ napísal vtedy.

Ubehol rok a čísla na hranici s Mexikom sa výrazne nezmenili. Hranicu načierno prekročí okolo 400-tisíc ľudí ročne, čo je v porovnaní s dvoma miliónmi nelegálnych pokusov zo začiatku milénia pomerne málo.
Zmenil sa však pohľad prezidenta.
„Prezident Trump podpíše rozpočet vlády, ale využije tiež ďalšie exekutívne možnosti na zastavenie národnej bezpečnostnej a humanitárnej krízy na hranici vrátane vyhlásenia výnimočného stavu,“ povedala ešte vo štvrtok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersová.
„Prezident tak naďalej plní svoj sľub postaviť múr, aby ochránil hranicu a zabezpečil našu skvelú krajinu,“ dodala.
V piatok podpis rozpočtu a vyhlásenie mimoriadneho stavu pred novinármi potvrdil aj prezident.
Loading
...
Boj sa nekončí
Trump sa odmieta vzdať hraničného múru, ktorý bol hlavným sľubom jeho prezidentskej kampane v roku 2016. Najprv republikáni na jeho povel koncom decembra zablokovali štátny rozpočet, pretože v ňom nebolo vyhradených 5,7 miliardy dolárov na výstavbu múrov, ktoré prezident požadoval.
Zavreli sa tak mnohé federálne agentúry, bez výplaty ostalo 800-tisíc štátnych zamestnancov. Na konci januára sa po 35 dňoch a najdlhšom shutdowne v americkej histórii obe strany dohodli na dočasnom prerušení.
Dočasnosť vyprší v piatok, medzitým vznikla dohoda republikánov a demokratov na rozpočte, v ktorom je na výstavbu vyhradených „len“ 1,37 miliardy dolárov.