BRNO, BRATISLAVA. Po Verejnej správe a jej charakteristických črtách od Andreja Danka je tu ďalšia rigorózna práca, ktorej autorom je politik s titulom doktor práv a ktorá podľa odborníkov nespĺňa základné náležitosti.
Rigorózke českého sociálneho demokrata Michala Haška odborníci vyčítajú podobné nedostatky ako Dankovi. Medzi nimi aj chýbajúce citácie či vágny výber témy.
V prípade predsedu slovenského parlamentu špeciálna komisia Univerzity Mateja Bela potvrdila, že jeho rigorózna práca je plagiátom - hoci toto označenie priamo nepoužila.
Ani v knižnici, ani na webe, iba u Mamojku
Práca z roku 2010 na tému Družstvo, ktorú vtedajší juhomoravský hajtman Hašek obhájil na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove a následne získal titul JUDr., bola niekoľko rokov neprístupná.
Škola jej digitálnu verziu nezverejnila v centrálnom registri a vytlačený exemplár sa na rozdiel od ostatných prác nedal nájsť ani vo fakultnej knižnici.
“Som starý, skúsený akademik a na vysokých školách som niekto. Mňa nebude nikto učiť, čo je alebo nie je plagiát, čo je dobrá alebo zlá práca.
„
Ešte v roku 2011 sa prácu do Sládkovičova vydali hľadať reportéri českého denníka MF Dnes.
Vtedy zistili, že ju mal vo svojej kancelárii vtedajší dekan Fakulty práva Janka Jesenského VŠ Danubius a vtedy aj poslanec Smeru Mojmír Mamojka.
Odôvodnil to tvrdením, že v knižnici, kde sa uchovávajú všetky práce ostatných absolventov, pre ňu nebolo miesto.
Dnes je Mojmír Mamojka ústavným sudcom. Podľa MF Dnes bol vedúcim Haškovej práce práve on. Pre SME sudca dodal, že si nespomína, že by bol oponentom alebo vedúcim práce, podľa vlastných slov však bol v komisii, ktorá prácu posudzovala.
Hoci novinárom Haškovu rigoróznu prácu pred ôsmimi rokmi dovolil prelistovať, jej fotografovanie či požičanie odmietol.