HAAG/ABUJA. V Haagu dnes začal proces, v ktorom štyri občianky Nigérie obžalovali britsko-holandskú ropnú spoločnosť Royal Dutch Shell z podielu na popravách svojich manželov. Požadujú odškodnenie a verejné ospravedlnenie.
Kauza sa vzťahuje k zásahu nigérijskej vlády proti účastníkom protestov pôvodných obyvateľov delty rieky Niger proti ničeniu životného prostredia ťažbou ropy v ich kraji.
Brutálny zásah
Vláda v 90. rokoch nechala účastníkov tohto hnutia Ogoni uväzniť, deväť aktivistov bolo popravených. Bol medzi nimi aj spisovateľ a bojovník za ľudské práva Ken Saro-Wiwa, ktorý bol obesený v roku 1995 za zabitie štyroch politických súperov.
Nigérijská súčasť Shellu odmieta obvinenia s tým, že nikdy s nigérijskými úradmi nespolupracovala ani ich nevyzývala k násiliu.
Delta rieky Niger je jedným z najbohatších nálezísk ropy na svete. Región ale zostáva mimoriadne chudobný a ľudia sa tam živia rybolovom či poľnohospodárstvom. Shell v Nigérii pôsobí zhruba 60 rokov.
Firmu žalujú vdovy Esther Kiobelová, Victoria Beraová, Blessing Eawová a Charity Levulaová. Na súde dnes boli podľa spravodajkyne BBC len dve z nich, druhým dvom sa nepodarilo získať vízum.
Shell podľa žalujúcej strany svojim stanoviskom napomohla nigérijskej vláde brutálne zakročiť proti Ogoniom, keď usporiadali protesty proti ničeniu svojho životného prostredia v dôsledku aktivít firmy.
Dlhý boj
Proces sleduje organizácia Amnesty International, ktorá stojí za vdovami a ktorá pomohla dodať argumenty proti Shellu. Podľa Amnesty International boli všetci štyria muži, ktorých manželky Shell zažalovali, obesení v roku 1995 po zinscenovanom procese.
Títo muži a ďalších päť, takisto obesených Nigérijčanov, sú teraz označovaní termínom ogonijská deviatka.
"Za viac ako 20 rokov boja o spravodlivosť, ktorý vedie Esther Kiobelová a jej kolegyne, je to prvýkrát, čo majú tie ženy možnosť vypovedať svoje osudy pred súdom. Veria, že ich manželia by dnes boli nažive, keby Shell tak zaryto neobhajoval svoje záujmy.
Podporil tým krvavý zákrok nigérijskej vlády proti demonštrantom, aj keď poznal jeho ľudskú cenu, "povedal Mark Dummett z Amnesty International. Poukázal na to, že napriek dôkazom sa firme zatiaľ darilo vyhnúť sa súdnemu konaniu.

Kiobelová vedie svoj boj už dlho. V roku 2002 firmu zažalovala na súde v New Yorku, avšak roku 2013 americký najvyšší súd dospel k záveru, že nie je v právomoci USA prípad súdiť.
Amnesty International podporila právnikov Kiobelové, ktorí kauzu preniesli v roku 2017 do Holandska, a poskytla detaily k úlohe Shellu pri zatýkaní aj exekúciách.
Žalujúca strana žiada, aby súd firme nariadil odovzdať cez 100.000 interných dokumentov, ktoré môžu pomôcť objasniť úlohu Shellu. Jej právnici to ale odmietajú.
"Je načase skoncovať s tou beztrestnosťou Shellu, ktorá trvá desaťročia," povedal Dummett a Amnesty International.