Loading
...
CANBERRA. Austrálska vláda uzavrela v pondelok najdrahšiu dohodu v dejinách krajiny. Od Francúzska si objednala 12 ponoriek za viac ako 30 miliárd eur.
Ponorky majú krajine pomôcť, aby si zachovala strategický vplyv v regióne. Objednávku sa snažil získať aj nemecký koncern ThyssenKrupp.
Prvé ponorky po roku 2030
Na ceremónii v Canberre označil austrálsky premiér Scott Morrison nákup ponoriek od francúzskeho výrobcu Naval Group za "najväčšiu investíciu do obrany v mierových časoch".
Naval Group dosiahla prvenstvo medzi firmami, ktoré sa zúčastnili na tendri ešte v roku 2016. Koncern sa vtedy ešte nazýval DCNS. Štát má v ňom podiel 62 percent.
Prvé ponorky dodajú Francúzi Austrálii po roku 2030. Postupne nahradia zastarané plavidlá, ktoré sa ešte teraz používajú.
Dodávateľ ich postaví v Austrálii v lodeniciach v Adelaide. Na ich výrobe sa bude podieľať 2800 pracovníkov. Vo Francúzsku sa na dodávke zúčastní okolo 500 osôb.
Strategická prevaha v regióne
Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová označila tento zbrojársky projekt za dôkaz "dôvery" medzi oboma krajinami. Ním získa Austrália "strategickú výhodu v celom regióne".
Vo vodách na sever a východ od kontinentu sa podľa portálu FAZ.net usilujú presadiť Čína, Spojené štáty a regionálne mocnosti. Peking si robí nároky na Juhočínske more, v ktorom už vybudoval niekoľko umelých ostrovov.
Washington sa domnieva, že si Čína chce zabezpečiť kontrolu nad dôležitými morskými trasami.