GAZA. Dvaja Palestínčania zahynuli v noci na pondelok v pašeráckom tuneli medzi pásmom a Gazy a Egyptom, informovalo gazské ministerstvo vnútra ovládané militantným hnutím Hamas.
Podľa rezortu sú obeťami policajný dôstojník Hamasu a "ďalší občan". Išli zachrániť troch robotníkov v tuneli, ktorí volali o pomoc, keď sa nadýchali jedovatého plynu. Trojicu zachránili, ale sami sa nadýchali plynu a zomreli.
Ich telá vyniesol na povrch tím civilnej ochrany. Tento tím zachránil a previezol do nemocnice aj dvoch ďalších predstaviteľov bezpečnosti, ktorí sa nadýchali plynu.
Podľa agentúry DPA svedkovia uviedli, že plyn do tunelu vpustili Egypťania.

Izrael zaviedol blokádu pásma Gazy krátko po tom, ako ho v roku 2007 ovládol Hamas. Palestínčania odvtedy vykopali stovky tunelov na pašovanie tovaru z Egypta.
Po nástupe egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k moci v roku 2014 si egyptské úrady posvietili na tunely, keďže sa využívali na pašovanie zbraní do pásma Gazy - ale aj iných tovarov; od potravín po cigarety, naftu, odevy a demontované automobily.
Dnes sa využívajú predovšetkým na pašovanie cigariet a tabaku, dodala DPA.