BARCELONA. Viac ako dvesto dní chodili aktivisti každý večer pred väzenie Lledoners kúsok od Barcelony. Uväzneným lídrom katalánskej regionálnej vlády a občianskej spoločnosti tu spoločne spievali piesne na dobrú noc. Teraz by tam už chodili zbytočne.
Kataláncov obžalovaných z rebélie a marenia verejných financií v súvislosti s protiprávnym referendom o samostatnosti Katalánska previezli do Madridu, kde sa po niekoľkých mesiacoch v cele predbežného zadržania v utorok postavia pred súd.
Sloboda pre politických väzňov
„Takéto veci sa nemôžu diať, veď predsa žijeme v 21. storočí. Oni ľudí normálne zavreli do basy,” krúti hlavou Antígona a jej manžel Ramon dodáva: „Preto sú všade transparenty s nápisom Llibertat presos polítics - Sloboda pre politických väzňov.“
Antígona a Ramon, obaja majú okolo štyridsať rokov, sú farmári žijúci na vidieku v katalánskej provincii Girona.
Vidiecke oblasti Katalánska mali vo veciach od roku 2010, keď sa otázka katalánskej nezávislosti stala znovu aktuálnou, jasno. Väčšina obyvateľov bola za samostatný štát.

Kozmopolitná Barcelona bola viac-menej proti, avšak v otázke väznenia politikov a aktivistov sa väčšinou zhodujú. „Nemyslím si, že spáchali zločin. Len obhajovali svoj názor. Mali by ich oslobodiť, a nie súdiť ich za ich názory," myslí si Barcelončanka Sandra, 30-ročná učiteľka na základnej škole. Ona sama je pritom proti osamostatneniu Katalánska od Španielska.
Najmä starší ľudia, ktorí si pamätajú, ako ťažko sa Kataláncom žilo počas diktatúry Francisca Franca, nosia na bundách žlté stužky. Nosia ich však aj tí mladší, niektorí ich aj maľujú kade-tade po cestách či budovách.