BRUSEL. Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok prisľúbila, že dosiahne dohodu o tzv. brexite, ktorá zaistí, že Británia vystúpi z Európskej únie podľa plánu 29. marca.
Mayová to uviedla novinárom po rozhovoroch s lídrami EÚ v Bruseli, napísala tlačová agentúra AFP.
"Brexit uskutočním, a to načas. V nasledujúcich dňoch budem tvrdo rokovať, aby som to dokázala," dodala Mayová.
Loading
...
Predseda Európskej rady Donald Tusk však vo štvrtok po stretnutí s Mayovou na Twitteri napísal, že v patovej situácii v rozhovoroch o dohode o vystúpení Británie z EÚ "nie je na dohľad žiadny prelom".
Šéf europarlamentu Antonio Tajani vidí situáciu ešte dramatickejšie.
Po rokovaní s Mayovou varoval, že ak by Veľká Británia vystúpila z únie "nadivoko", teda bez akejkoľvek dohody, k čomu aktuálny vývoj smeruje, bude to "ekonomická a ľudská katastrofa".
Mayová sa ešte predtým stretla aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom, ani s ním si však neporozumela v otázke, či je možné dohodu o brexite opätovne otvárať tak, ako to požadujú britskí poslanci.
Mayová s Junckerom sa zhodli v zásade len na tom, že sa ešte opätovne k otázke brexitu stretnú.
Írska poistka ako súčasť dohody

Mayová tiež prisľúbila, že súčasťou dohody o tzv. brexite bude írska poistka.
Vo štvrtok o tom informoval vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt, ktorého citoval portál televíznej stanice Sky News.
Verhofstadt dodal, že vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody "nie je možnosťou", ale "katastrofou".
Vyjednávač tiež povedal, že privítal list lídra britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna, ktorý dláždi labouristom cestu, aby v britskom parlamente hlasovali za dohodu.
Mayová predtým uviedla, že sa nesnaží zrušiť írsku poistku, ale nahradiť ju "alternatívnymi riešeniami".
Odstraňuje sa hlavná prekážka dohody
Takzvaná írska poistka bola dosiaľ hlavnou prekážkou brániacou schváleniu dohody o brexite v britskom parlamente.
Poistka má zabrániť vzniku "tvrdej" hranice medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou.
Únia trvá na tom, že toto opatrenie je potrebné zachovať, a to v prvom rade v záujme toho, aby v potenciálne problémovej oblasti, kde boli ešte pred niekoľkými desaťročiami na dennom poriadku teroristické útoky, nemohlo prísť k zhoršeniu bezpečnostnej situácie.
Severoírska poistka popisuje záložnú možnosť pre prípad, že by sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavili problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom.
Poistka, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, podľa ktorého v prípade objavenia sa takýchto problémov sa bude obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne.
Európski vyjednávači ju považujú za záruku, že na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, nedôjde k chaosu a nebude musieť vzniknúť reálna pevná hranica.
Mnohí britskí politici však s takýmto riešením nesúhlasia a argumentujú, že krajina by takto mohla prísť o suverenitu na časti svojho územia a musela by sa riadiť pravidlami EÚ napriek tomu, že už nebude jej súčasťou.