MOSKVA. Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč považuje verdikt, ktorým bol odsúdený na 13 rokov väzenia, za nezákonný a nanútený súdu súčasným vedením Ukrajiny.
Súd v Kyjeve na pojednávaní 24. januára odsúdil Janukovyča za vlastizradu a spoluúčasť pri príprave a vedení "agresívnej vojny" proti Ukrajine zo strany Ruska". Pre nedostatok dôkazov o vine však súd exprezidenta zbavil obvinenia zo snahy o zmenu hraníc štátu.
Súd čelil tlaku, na Ukrajine vládne terorizmus
Janukovyč v stredu na tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že tento rozsudok "nemá so zákonom nič spoločné".
Poukázal okrem iného na "sústavné porušovanie trestného poriadku" i na "bezprecedentný tlak na súd".
Stav, aký na Ukrajine trvá posledných päť rokov, označil Janukovyč za "legalizovaný terorizmus" namierený voči vlastným občanom.

"To je taká ideológia tejto vlády, ktorá nemá nič spoločné s demokraciou, všetko sa deje naopak," vyhlásil Janukovyč na tlačovej konferencii v Moskve.
Udalosti, ku ktorých na Ukrajine došlo po zmene vlády v roku 2014, označil Janukovyč za "najčernejšie stránky v dejinách nezávislej Ukrajiny.
"Videli sme procesy, ktoré viedli k početným obetiam a nazývajú sa vojenská konfrontácia," dodal.
Tento vývoj mal byť podľa Janukovyča už dávno posúdený z právneho hľadiska, čo však momentálne nie je možné, lebo "teraz je moc na Ukrajine v rukách ľudí, ktorí spáchali tieto zločiny."
Kto nesie vinu za stratu Krymu?
Janukovyč informoval, že jeho právnici poslali vyšetrovacím orgánom na Ukrajine materiály na začatie vyšetrovania proti osobám, ktoré "naozaj nesú vinu za stratu Krymu".
Ako informovala agentúra TASS, podľa právnikov bolo zhromaždených deväť zväzkov dôkazov. V spisoch uvedené osoby "porušili ústavu krajiny a uskutočnili vojenský štátny prevrat".
Tieto materiály sa týkajú "zločinov predstaviteľov súčasného vedenia (Ukrajiny) vrátane tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexandra Turčynova a ďalších". Turčynov bol v danom období poverený výkonom funkcie prezidenta Ukrajiny.
"Tieto materiály s chronológiou udalostí sú príležitosťou vidieť to, čo sa (na Ukrajine) stalo v roku 2014, z iného uhla," uviedli Janukovyčovi advokáti.
Materiály vlastného vyšetrovania "zločinov spáchaných súčasným vedením Ukrajiny" zaslali Janukovyčovi právnici na Štátny úrad vyšetrovania (GBR) - novú agentúru, ktorá bola vytvorená pre boj proti trestnej činnosti vysokopostavených štátnych úradníkov.
Ukrajina ako ohnisko vojny a nestability
Súčasného prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka Janukovyč obvinil, že nechce vrátiť mier na Ukrajinu. Pripomenul, že obnovenie mieru Porošenko sľúbil pred piatimi rokmi, čo však nesplnil, podobne ako podľa neho neplní ani svoje medzinárodné záväzky - minské mierové zmluvy.
"Ukrajina sa stala ohniskom vojny a nestability, ktorá sa rozširuje aj do iných štátov. Proti svojej vôli boli do toho zatiahnuté európske krajiny, USA a samozrejme aj Rusko." vyhlásil Janukovyč.
Výsledkom je, že "ekonomika upadá, ľudia sú čoraz chudobnejší a čoraz viac občanov tomuto vedeniu (Ukrajiny) neverí."
Porošenkovi pomôže len podvod
Pokiaľ ide o prezidentské voľby na Ukrajine, Janukovyč vyhlásil že súčasné vedenie Ukrajiny urobí vo voľbách - prezidentských a neskôr i parlamentných - všetko pre to, aby sa udržalo pri moci. Využije na to podľa Janukovyča všetky dostupné nástroje - administratívne i technické.
"Bez podvodu v týchto voľbách je pre Porošenka nemožné vyhrať," skonštatoval Janukovyč.

Viktor Janukovyč je presvedčený, že ak voľby vyhrá súčasné vedenie Ukrajiny, bude to mať nepredvídateľné dôsledky. "Ukrajinci by sa v žiadnom prípade nemali dopustiť tejto osudovej chyby," varoval.
Vyjadril nádej, že do ukrajinskej politiky prídu "nové tváre, možno sa ukážu v prezidentských a potom aj v parlamentných voľbách". Zdôraznil, že v "politike (na Ukrajine) treba novú krv."
Nový prezident Ukrajiny bude podľa neho musieť v prvom rade dosiahnuť mier v krajine. Dodal, že to nebude jednoduché ani rýchle. "Vyžiada si to veľa času, (...) trpezlivosti a tolerancie," dodal.