BRATISLAVA. Medzinárodný tlačový inštitút vyzval slovenských zákonodarcov, aby upustili od prijatia pripravovaej novely tlačového zákona, ktorá by mala politikom a ďalším verejným činiteľom dať právo na odpoveď.
Zástupca riaditeľa Medzinárodného tlačového inštitútu Scott Griffen návrh z dielne koaličnej strany Smer-SD skritizoval.
"Tento návrh zákona poskytne politikom, ktorí sú predmetom kritických spravodajských správ, vhodný nástroj na odvetu proti podľa nežiaducemu informovaniu," uviedol Griffen na webe organizácie.
Súčasný zákon je dostatočný
Griffen ďalej poznamenal, že súčasný tlačový zákon už stanovuje právo na opravu pre všetkých jednotlivcov, vrátane politikov.
"Neurčité znenie pripravovanej novely je hrozbou pre médiá. Môžu ich zaťažiť frivolné alebo zlomyseľné odpovede, ktorých cieľom bude obmedziť a deformovať kritické správy o tých, ktorí sú pri moci."
Pokus o zastrašovanie
"Nezávislé médiá nie sú verejným orgánom vlády. Toto opatrenie je zbytočné a vzhľadom na kontext, v ktorom bol navrhnutý, jasne navrhuje pokus zastrašiť redakcie. Posiela to veľmi zlý signál rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. "

Návrh novely tlačového zákona, ktorý do Národnej rady SR predložili poslanci vládneho Smeru Dušan Jarjabek a Miroslav Číž a 1. februára ho plénum posunulo do druhého čítania.
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko dokonca vyhlásil, že chce v novele právo reagovať aj na komentáre a glosy.
Právo na odpoveď sa v SR už raz zaviedlo počas vlády Smeru, SNS a HZDS v období 2006 až 2010, nasledujúca vláda Ivety Radičovej túto výnimku zrušila na
Pokus o znovuzavedenie práva na odpoveď odráža širší trend v priestore Višegrádskeho regiónu v snahe novo definovať žurnalistiku ako nástroj slúžiaci politickým záujmom, a nie záujmom dobre informovanej spoločnosti, pripomína Medzinárodný tlačový inštitút.