BEJRÚT. Radikálne proiránske hnutie Hizballáh, ktoré sa stalo súčasťou novej libanonskej vlády, sa v pondelok pokúsilo rozptýliť obavy Spojených štátov, že bude využívať vládne fondy na svoje údajné teroristické aktivity.
USA aj mnohé ďalšie západné krajiny totiž považujú Hizballáh za teroristickú organizáciu.
Problematický post ministra zdravotníctva
V novej libanonskej vláde, ktorej zloženie je známe od štvrtku, figurujú aj traja ministri za Hizballáh, pričom americké ministerstvo zahraničných vecí už krátko po oznámení o vzniku novej libanonskej vlády vyslovilo obavy, aby prostriedky z rozpočtov pre tieto tri rezorty neskončili v rukách teroristov.
Špeciálne sa to podľa USA týka ministerstva zdravotníctva, ktoré má jeden z najväčších rozpočtov spomedzi všetkých tridsiatich rezortov v novej libanonskej vláde.
Džamil Džabbák, ktorého na post ministra zdravotníctva nominoval Hizballáh, síce nie je členom tohto hnutia, no je v blízkom vzťahu s jeho lídrom Hassanom Nasralláhom, pričom v minulosti bol aj jeho osobným lekárom.
Zodpovednosť za krajinu

Podľa samotného Nasralláha však žiadne zneužívanie vládnych fondov nehrozí. Hizballáh má podľa neho "náboženskú a právnu povinnosť zabezpečiť", aby verejné fondy neboli nijako zneužité".
Hizballáh bude naopak pomáhať financovať ministerstvo z vlastných zdrojov, vyhlásil Nasralláh. Jeho bývalý osobný lekár Džabbák je podľa Nasralláha "dôveryhodným bratom", ktorý bude slúžiť všetkým Libanončanom.
Oznámenie o vytvorení novej libanonskej vlády prišlo až deväť mesiacov po parlamentných voľbách, ktoré sa konali na začiatku mája minulého roku.
Ťažký kompromis premiéra Harírího
Najsilnejším koaličným subjektom v novej vláde je umiernená Aliancia 14. marca a premiérom naďalej zostáva jej líder Saad Harírí, ktorý je v premiérskej pozícii už od decembra 2016 a premiérom Libanonu bol aj v rokoch 2009 až 2011.

Pre premiéra Harírího ide v prípade spolupráce s Hizballáhom o veľmi ťažký kompromis, keďže Hizballáh je jeho odvekým politickým nepriateľom.
Členovia tohto hnutia stáli v roku 2005 aj za atentátom na jeho otca, libanonského expremiéra Rafíka Harírího.
Aliancia 14. marca a Hizballáh, noví koaliční spojenci, proti sebe dlho bojovali aj v susednej Sýrii, kde Hizballáh stál po boku prezidenta Baššára al-Asada, zatiaľ čo Harírího strana podporovala protiasadovskú opozíciu.